1. Anasayfa
  2. Teknik Bilgiler
  3. Aktif Süspansiyon Sistemi ABC Nedir?

Aktif Süspansiyon Sistemi ABC Nedir?

Aktif Süspansiyon Sistemi ABC Nedir? Active Body Control anlamı Aktif Süspansiyon Sistemi, aktif güvenlik ve sürüş konforunu birleştirmek amacıyla geliştirilmiştir.

Abone Ol google-news

Türkiye’de Kullanılan ve Üretimi Bitmiş Arabalar

Aktif Süspansiyon Sistemi ABC Nedir?

ABC nedir? Active Body Control anlamı Aktif Süspansiyon Sistemi, aktif güvenlik ve sürüş konforunu birleştirmek amacıyla geliştirilmiştir. ABC (Aktif Süspansiyon) içerisindeki hava basıncını değiştirerek araçların yan yatmamasını sağlayan elektronik bir sistemdir. Yüksek basınçlı hidrolik servolar, çok sayıda sensör ve yüksek performanslı mikroişlemci kullanan ABC, süspansiyon ve süspansiyon ayarlarını farklı sürüş koşullarına uyarlar.

Aktif Süspansiyon Sistemi ABC Nedir

ABC (Aktif Süspansiyon Sistemi) patenti Mercedes-Benz firmasına aittir. Mercedes-Benz bu sistemi ilk olarak CL serisi araçlarında kullanmıştır. ABC ilk olarak 1999 yılında kullanılmıştır. Başarılı sonuçlar elde etmesiyle Mercedes-Benz bu sistemi diğer araçlarında da kullanmaya başlamıştır. Sistemin başarılı olmasıyla lüks otomobil firmaları da ürettikleri araçlarda aktif süspansiyon sistemi kullanmaya başlamıştır.

Bilgisayar kontrollü hidrolik servolar, helezon yaylar ve gövde arasındaki yay desteklerine monte edilir ve arabanın gövdesinin yataydaki hareketini kontrol etmek için süspansiyon ve süspansiyona etki eden ek kuvvetler geliştirmek için kullanılır. Kısacası araca yan yönden gelen rüzgarlarda, bozuk zeminde oluşan titreşim azaltarak sürüş konforunu arttırırken savrulmayı en aza indirerek güvenliğe de katkı sağlar.

Mühendisler, yol koşullarından bağımsız olarak iyi bir sürüş kalitesi sağlamak için gerçek zamanlı ve bağımsız olarak ayarlanabilen pasif gaz basınçlı amortisörler ve helezon yaylar kullandılar. ABC, hızlanırken, frenlenirken veya viraj alırken gövde yuvarlanma ve eğimini neredeyse tamamen ortadan kaldırır. Günümüzde çoğu aktif süspansiyon sistemi gibi, ABC, sürücü tarafından bir anahtar hareketiyle seçilebilecek farklı ön ayarlarına sahiptir.

Dünyanın En Uzun Arabası Guinness Rekorlar Kitabına Girdi

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.