1. Anasayfa
  2. Otomobil Teknik Bilgileri
  3. Araba Kaloriferi Isınmamasının Nedenleri ve Çözümleri Nelerdir?

Araba Kaloriferi Isınmamasının Nedenleri ve Çözümleri Nelerdir?

Arabanızı çalıştırdınız ve motorun ısınmasını beklediniz. Motor ısındıktan sonra kaloriferinizi açtınız. Ancak kaloriferden sıcak hava yerine soğuk hava üflemeye devam etmesinin bazı sebepleri bulunuyor. Araç kaloriferi neden ısıtmaz? Çözümü nedir?

Abone Ol google-news

Motor Rektifiye Fiyatları 2022 – Motor Yenileme Nasıl Yapılır?

Araba Kaloriferi Isınmamasının Nedenleri ve Çözümleri Nelerdir?

Araba kaloriferi ısınmamasının nedenleri ve çözümleri nelerdir? Arabalarda bulunun kalorifer sistemi kış aylarında şoför ve yolcular için çok önemlidir. Kalorifer sistemi arızaları nelerdir? Kalorifer sistemi hangi durumlarda ısıtma yapmaz?

Araba Kaloriferi Isınmamasının Nedenleri ve Çözümleri

Kalorifer ısıtmama nedenleri arasında araç motorunun soğuk olmasından kaynaklanır. Aracınıza gelen hava sıcaklık derecesi normal fakat gelen hava miktarı az diyorsanız. Bu durumda polen filtresini değiştirmelisiniz. Aracınızın motoru sıcak olduğu halde kalorifer sistemi ısıtmıyorsa bunun sebebi termostatın açık kalma sebebidir. Termostatı değiştirmelisiniz. Kaloriferi açtığınızda araç içerisine hiç hava girmiyorsa petekler tıkanmıştır. Bu durumda özel kimyasallar ve basınçlı su ile petekleri temizletebilirsiniz. Ancak çürümüş petekleri patlatabileceği için risklidir. Bir diğer yol ise peteklerin değişimidir. Kalorifer hiç çalışmıyorsa kalorifer motoru yanmış, kabloları kopmuş, sigorta atmış, kömürü bitmiş olabilir.

Kalorifer sisteminin ısıtmama nedenleri arasında;

Kalorifer vanası veya vana kontrol ekipmanları arızalanmış olabilir. Kalorifer radyatörü veya radyatöre giden hava kanalları tıkanmış olabilir. LPG montajında kalorifer borularının montajının yanlış yapılması.

Genellikle eski arabalarda karşımıza ilk olarak kalorifer ısıtmama nedenleri arasında kalorifer radyatörünün tıkanmasından kaynaklanır. Arıza nedenleri arasında soğutma sisteminde sadece su kullanılması, soğutma sisteminin içerisine geçmişte fazla radyatör delik tıkayıcı eklenmesi, pas ve çökeltiler olabilir. Böyle problemler ile karşılaşmamak için aracınızın soğutma sisteminde saf su ve antifriz kullanılması tavsiye edilmekte. İnsanlar yazın araçlarının suyu eksildikçe antifriz yerine normal su koymayı tercih ediyorlar. Kışın ise donmayı engellemesi için antifriz koyuyorlar. Yazın radyatöre konulan suyla paslanan motor bloğunun içerisindeki pas kışın antifrizi görünce çözülüp soğutma sistemi içerisinde en ince gözeneklere yani kalorifer peteğinin tıkanmasına neden oluyor.


Arabalarda En Sık Yanan Arıza Lambaları Ne Anlama Geliyor?Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.