1. Anasayfa
  2. Otomobil Teknik Bilgileri
  3. Çekme Belgesi Nedir? Çekme Belgeli Araç Alınır mı?

Çekme Belgesi Nedir? Çekme Belgeli Araç Alınır mı?

Birçok alıcının aklında aracın kazalı olduğu ifadesini ortaya çıkaran çekme belgesi, bazen kazalı olmayan araçlarda da karşılaşılabiliyor.

Abone Ol google-news

Motor Rektifiye Fiyatları 2022 – Motor Yenileme Nasıl Yapılır?

Çekme Belgesi Nedir? Çekme Belgeli Araç Alınır mı?

Çekme belgesi, özellikle ikinci el otomobil piyasasında karşılaşılan hususlar arasında yer alıyor. Birçok alıcının aklında aracın kazalı olduğu ifadesini ortaya çıkaran çekme belgesi, bazen kazalı olmayan araçlarda da karşılaşılabiliyor. Peki, ikinci el piyasasını takip eden vatandaşların sık sık karşılaştığı Peki, Çekme belgesi nedir? İşte, çekme belgeli araç neyi ifade ediyor? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

Çekme Belgesi Nedir? Çekme Belgeli Araç Alınır mı?

Çekme belgeli araç kavramı, otomobil alım satımlarında sıkça karşılaşılan konular arasında yer alıyor. Çekme belgesi dolayısıyla aracın rayiç bedelinin altında satılması, özellikle alıcıların aklında soru işaretleri oluşturuyor. 

Genellikle kullanılmayan, hurdaya ayrılan, kaza yapan araçları vergi ve diğer sorumluluklardan kurtarmak için uygulanan çekme belgesi, araca ait kayıtlı bütün dönem borçlarının (bandrol, trafik cezası, vs.) ödenmesiyle birlikte, plakaların trafiğe teslim edilmesini ifade etmektedir. Araç istendiği süre boyunca çekme belgeli kalabilir ki bu dönemlerde araca hiçbir şekilde MTV (bandrol) işlemez. Çekme belgeli araçların satışları plakalı araçlar ile aynıdır. Noter satışı yapılır. Ardından trafik tescil işlemleri için ilgili trafik şube müdürlüğüne müracaatta bulunulur. Ekstra olarak yapılması gereken sadece aracı muayene istasyonlarında muayeneye götürmektir.


Türkiye’nin Dizel Tofaş Şahin Üretme Macerası Nasıl Başladı?


Çekme Belgesi Neden Alınır?

Bazen ikinci el araç satışlarında çekme belgesi vardır gibi uyarılar görürüz. Bu gibi durumlarda araçta herhangi bir borcun rehin olma durumunun ve ya haczin olmadığı anlamına gelmektedir. Gönül rahatlığı ile bu aracı satın alabilirsiniz. Fakat çekme belgesi bulunan aracında trafiğe çıkamayacağını da belirtmemiz lazım. Çekme belgesi iki sebepten ötürü alınmaktadır.

Bunlardan birincisi araçlarını aktif olarak kullanmayan kişiler çekme belgesi alarak araçları için her yıl gelecek olan Motorlu Taşıtlar Vergisinden muaf olurlar ve böylece kullanmadıkları araçları için vergi ya da para ödemek zorunda kalmazlar ki bu nedenden ötürü birçok araç çekme belgesi almıştır çok faydalıdır.

Diğer bir çekme belgesi alma nedeni de sigortaların kullandığı neden olarak karşımıza çıkacaktır. Bazen sigortalar kaza yapan araçları kolay bir şekilde satmak için çekme belgesi çıkarırlar ve böylece kaza yapsa bile bazı araçlar herhangi bir yere borçlarının olmadığının kanıtlanması için çekme belgesi önemli rol oynar ve araçlarını kolayca satarlar. Ayrıca kazalı aracı satın alan kişi kaza da aracın kaybettiği bedeli poliçeden alabilir.


Yurt Dışından Araba Getirmek? Araba Alma Şartları Neler?


Ayrıca çekme belgesi alan araca haciz veya rehin konulması mümkün değildir. Eğer çekme belgesi ile bir araç almanız durumunda, araca ait rehin haciz gibi durumlar var mı diye endişe etmenize gerek yoktur. 

 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.