1. Anasayfa
  2. Otomobil Teknik Bilgileri
  3. Karter Nedir, Ne İşe Yarar? Karter Neden Yağ Kaçırır?

Karter Nedir, Ne İşe Yarar? Karter Neden Yağ Kaçırır?

Motordaki yağın depolanmasında ve aynı zamanda soğutulmasında etkili olan karter, motor sisteminin en önemli parçalarından biridir.

Abone Ol google-news

Motor Rektifiye Fiyatları 2022 – Motor Yenileme Nasıl Yapılır?

Karter Nedir, Ne İşe Yarar? Karter Neden Yağ Kaçırır?

Karter, içten yanmalı motorlarda motorun alt kısmında bulunan yağ tankıdır. Krank milini dışarıdan gelebilecek darbelere karşı korur. Karter çelik malzemeden yapılır ve  alt kısımda meydana gelen sürtünmelere karşı oldukça sağlamdır. Yağı soğutan ve depolayan karterin diğer bir görevi de yağı motor parçalarına iletir.

Karter Nedir, Ne İşe Yarar?

Karter Neden Yağ Kaçırır?

Otomobil motorunun alt kısmında yer alan karter zaman zaman yağ kaçırabilir. Genellikle karterin çevresindeki sıvı contasının eskimesi, karter tapasının eskimesi veya karterin delinmesi yağ kaçağına neden olmakta.

Karter Arızalarında Ne Yapılmalıdır?

Karterin delindiği veya yağ kaçırdığı durumlarda motorun çalıştırılması motorda daha büyük arızalar oluşturabilir. Motorun yağ ihtiyacını karşılayan bu bölümün en kısa sürede tamir edilmesi gerekir. Tamir işleminde önce karterdeki yağ boşaltılır. Yağ boşaltma işleminin ardından arızalı bölüm tamir edilir. Contadan kaçırıyorsa contaları değiştirilmelidir. Delik veya kırık olan kısımlar tamir edilmeli veya yeni bir karter alınmalıdır.

Emniyet Kemerinin Tarihçesi: Emniyet Kemerini Kim Buldu?

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
Sonraki Yazı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.