1. Anasayfa
  2. Otomobil Teknik Bilgileri
  3. Lastiklerinizin Ömrünü Uzatacak Tavsiyeler

Lastiklerinizin Ömrünü Uzatacak Tavsiyeler

Alınacak önlemlerle ve düzenli kontrollerle lastik ömrünü uzatmak mümkün.

Abone Ol google-news

Sıfır Arabaya Muayene Ne Zaman Yaptırılır?

Lastiklerinizin Ömrünü Uzatacak Tavsiyeler

Aracınıza Uygun Ölçülere Sahip Lastikler Kullanın

Lastiklerinizin Ömrünü Uzatacak Tavsiyeler

Lastik seçimi yaparken aracınızın kullanım amacına binek veya ticari araçlara uygun lastik seçmeniz. Seçtiğiniz lastiğin kullanım ömrünün daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Tabi bazı araçlar aynı ebatlarda lastikler kullanır. Ancak bu lastiklerin özelliklerinin (hız ve yük endeksi) farklı olması da lastik kullanım ömrüne etki edecektir. Bu nedenle lastiklerinizi üreticinin belirlediği değerlerde olmasına dikkat etmelisiniz.

Lastiklerinizin Hava Basıncını Doğru Ayarlayın

Aracınızın lastik hava basıncını sürekli kontrol edilmeli ve üreticinin belirlediği standartlarda olmasına dikkat etmelisiniz. Lastik değerlerinin standartlara uygun olmaması halinde yüksek hava basıncı lastiğin sırt kısmında, düşük hava basıncı ise lastiğin yanak kısmında düzensiz aşınmalara neden olur.

Balans Ayarı Yaptırın

Balans ayarı yapıldığında, jant ve lastik tam olarak eşleşeceği için lastikte aşınma olmaz. Balans ayarı bozuk araçlarda, araç belli bir hıza çıktıktan sonra zıplama, titreme ve yalpalama meydana gelir. Bu da lastikte aşınmalara neden olacağı için lastik ömrünü kısaltır.

Rot Ayarı Yaptırmayı İhmal Etmeyin

Rot ayarı bozuk lastikler birbirine paralel değildir. Rot ayarı, lastiklerin yere temas alanı ve tekerleklerin birbirine paralel olarak yol alması sağlar. Rot ayarının bozuk olması sonucu lastiklerde aşınmalar, yakıt tüketiminin artması, süspansiyonlarda ve döner akşamlarda hasarlar oluşur.

Yol ve İklim Şartlarına Uygun Lastikler Kullanın

Arabanızdaki kullanmış olduğunuz lastiklerin mevsim ve yol şartlarına uygun olması lastiğin ömrünü uzatacaktır.

Lastikleriniz Yük Endeksine Dikkat Edin

Lastiğinizin yük endeksini kontrol ediniz. Arabalara fazla yük yüklenilmesi durumunda, lastiklerin taşıyabileceği yükten fazlasını escort antalya taşıyacağı için lastikler ısınır ve lastik aşınır.

Lastik Tamirinin Fitil ile Yapılmasına İzin Vermeyin

Lastik tamirindeki en kolay yöntem fitil ile tamir etmektir. Bu yöntem ile tamir edilen lastikler garanti kapsamı dışında kalabilir. Çünkü çoğu lastik üreticisi bu yöntemi önermez. Lastiklerinizi mantar yama veya normal yama yöntemiyle lastiğinizi tamir ettiriniz.

Lastikleri Temizlerken Kimyasal Ürün Kullanmayın

Lastiklerinizi temizlemek amacıyla kullanacağınız kimyasal temizlik ürünleri ve cila kullanmak lastiklerde aşınmalara yol açar.

Lastiklerin Yerlerini Belirli Aralıklarla Değiştirin

Lastiklerinizin belirli aralıklar ile yerleri değiştirilmesi halinde lastiklerinizin ömrü uzar. Lastiklerin yerlerinin değiştirilmesiyle lastiklerde farklı aşınmalar oluşacaktır. Ortalama olarak 5.000 kilometrede bir lastik yerleri değiştirilmeli.

Buradan “ÖTV Muafiyeti Nedir? ÖTV Muafiyetli Araç Alma Şartları Nelerdir?” inceleyebilirsiniz.

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar