1. Anasayfa
  2. Otomobil
  3. Mercedes’in Direksiyonsuz Arabası R129 SL “Drive By Wire”

Mercedes’in Direksiyonsuz Arabası R129 SL “Drive By Wire”

Yıl 1998; Mercedes R129 kasa SL “Drive-by-Wire” konsept modelinde aracın tüm sürüş kontrolü elektronik olarak kumanda edilebiliyordu.

Abone Ol google-news

“İkinci El Otomobil İthalatı Önerisi”

Mercedes’in Direksiyonsuz Arabası R129 SL “Drive By Wire”

Yıl 1998; Mercedes R129 SL “Drive-by-Wire” konsept modelinde aracın tüm sürüş kontrolü elektronik olarak kumanda edilebiliyordu. Araçta gaz ve fren pedalları olmadığı gibi direksiyon da bulunmuyordu. Tüm sürüş komutları sürücünün her iki yanında bulunan joystickler vasıtasıyla gerçekleşiyordu. Sağ joystick aracın sağa veya sola dönmesini, sol joystick ise gaz ve fren görevi yaparak ileri veya geri hareket etmesini sağlıyordu. Konsept modelin esas amacı ise mekanik sistemlerin azaltılarak aracın içinde yer açılabilmesini sağlamaktı. Tabii direksiyonda Mercedes yıldızını görememek aracın en büyük eksikliğiydi diyebiliriz.

Mercedes'in Direksiyonsuz Arabası R129 SL “Drive By Wire”

İki kişilik olan bu spor otomobilde orta konsolda ve kapı panelinde sürücünün her iki tarafında bulunan bu kollar ile, bir dönüşü göstermenin yanı sıra yönlendirmek, hızlandırmak ve fren yapmak da mümkündü. Sürücü bu kollar ile aynı zamanda korna dahil tüm fonksiyonları tek bir kolu kullanarak veya her ikisini de aynı anda kullanabiliyor.

Mercedes'in Direksiyonsuz Arabası R129 SL “Drive By Wire”

İlk bakışta, yan kollar bir oyun konsolu ya da bilgisayar için bir joystick’i hatırlatmış olsa da, araştırma arabasına monte edilen yan kollar elektronik bir oyuncak değil, yüksek hassasiyetli bir cihazdı. Araç, kavrama sağa veya sola doğru eğilerek yönlendirme görevi görürken, öne doğru bastırılması veya geri çekilmesi araç hızlanmasını veya yavaşlamasını sağlıyor. Göstergeler ve korna, kollar üstünde yer alan düğmelerle çalıştırılmakta.

Mercedes'in Direksiyonsuz Arabası R129 SL “Drive By Wire”

Sürücü, daha fazla hareket alanına ve gösterge tablosunun daha iyi görebilmesini sağlamaktaydı. Yan kolların olması sürücünün geleneksel olarak yapılan araçların oturma düzeninden daha konforlu bir oturma pozisyonu sağlıyordu. Kaza durumunda, özellikle kafa kafaya çarpışma durumunda, modifiye edilmiş iç düzen pasif güvenlik açısından da faydalı, çünkü ne pedallar ne de direksiyon simidi aracın içine giremez ve yaralanmalara neden olamaz.


Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Hesaplama Aracı 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.