1. Anasayfa
  2. Otomobil Teknik Bilgileri
  3. Otomatik Vites Üzerindeki Harflerin Anlamları

Otomatik Vites Üzerindeki Harflerin Anlamları

Otomatik vitesli araba kullanmayanlar genel olarak vites üzerindeki harflerin ne anlama geldiğini bilmemektedir.

Abone Ol google-news

Motor Rektifiye Fiyatları 2022 – Motor Yenileme Nasıl Yapılır?

Otomatik Vites Üzerindeki Harflerin Anlamları

Otomatik Vites Üzerindeki Harflerin Anlamları

(P) “Park” İşareti “Park Vitesi” olarak bilinmektedir. Aracınızı tamamen durdurduktan sonra getirmeniz gereken vites konumudur. Aracın tam olarak durmasını sağlar.

(R) “Reverse”  İşareti “Geri Vites” olarak bilinmektedir. Aracınızı R konumuna getirdiğiniz zaman aracınız geri geri hareket etmeye başlayacaktır. Manuel şanzımanda bulunan “R” gibidir.

(N) “Neutral”  İşareti “Boş Vites” olarak bilinmektedir. Aracınız ile kırmızı ışık vs. gibi araç ile bekler konumdayken vitesinizi bu konuma getirerek bekleyebilirsiniz.

(D) “Drive” İşareti “ileri Vitesi” olarak bilinmektedir. Aracınızı “D” konumuna getirdikten sonra gaz pedalına bastıktan sonra araç ileri yönde hareket eder. Ayağınız frendeyken kontak anahtarını veya Start-Stop düğmesine bastıktan sonra vites kolu “D” konumuna getirilip el freni indirilerek ve gaz pedalına  basılarak araca ilk hareket verilir.

(S veya O) “Speed, Overdrive” İşareti “Sport Mod” olarak bilinmektedir. Bu vites aracınızı hızlı veya spor bir sürüş. Bu konumda aracınızın normal vites değiştirme devir aralığı yükselir. Bu nedenle aracınızın yakacağı yakıt miktarıda artacaktır.

(L) “Low” İşareti her araçta bulunmayan bir vites işaretidir. Bu viteste araç hep 1.viteste gider. L veya 1 konumu aynı işlevi görür.

(D1 ve 1) İşareti aracın 1. viteste gitmesi sağlar. Yokuş inerken  veya karlı havalarda aracı yavaşlatmak için kullanılır.

(D2 ve 2) İşareti aracın 2. Viteste gitmesini sağlar. Bazı araçlarda “2” ve “L” viteslerinin ikiside bulunur. İki vitesinde bulunduğu zaman “L” konumuna rampa çıkarken “2” konumuna ise rampa inerken kullanılır.

(D3 ve 3) İşareti aracın 3. Viteste gitmesini sağlar. Bu vitesi yüksek devirlerde ve ani hızlanmalar için kullanabilirsiniz. Ayrıca rampa inişlerinde bu konuma alarak frene basmadan kullanılır.

(D4 ve 4) İşareti her araçta bulunmayan vites konumudur. Bu vites konumu ise tüm vitesler olarak bilinir. Bu konumda araç tüm vitesleri kullanır.

(+ ve -) İşareti yeni nesil otomobillerde, otomatik viteslerde yada otomatik vitesle beraber sunulan tiptronik viteslerde bulunur. “+ ve -” işaretleri aracınızı manuel olarak kullanmanız için sizin “+ ve -” konuma getirerek aracın sizin için manuel vites işlevi sunmasını sağlar.

Araba Farı Temizleme, Parlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Egzozdan Neden Su Gelir? Su Gelmesi Normal Mi?

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.