1. Anasayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Yeni İndirim Sonrasında Benzin Motorinden Ucuz

Yeni İndirim Sonrasında Benzin Motorinden Ucuz

Yeni İndirim Sonrasında Benzin Motorinden Daha Ucuz Yeni İndirim Sonrasında Benzin Motorinden Daha Ucuz. 11 Mart’ta geçerli olmak üzere yapılan ilk indirimde litre fiyatlarında benzinde 60 kuruş, motorinde ise 56 kuruş indirim yapılmıştı. Benzine ikinci indirim ise 14 Mart tarihinde litre fiyatlarında 51 kuruş indirim yapıldı. Gelen indirimler sonra benzin ve motorin fiyatları şu şekilde.

Abone Ol google-news

1991 Model Tofaş Rekor Fiyata Satıldı

Yeni İndirim Sonrasında Benzin Motorinden Daha Ucuz

Yeni İndirim Sonrasında Benzin Motorinden Daha Ucuz.

11 Mart’ta geçerli olmak üzere yapılan ilk indirimde litre fiyatlarında benzinde 60 kuruş, motorinde ise 56 kuruş indirim yapılmıştı. Benzine ikinci indirim ise 14 Mart tarihinde litre fiyatlarında 51 kuruş indirim yapıldı.

Gelen indirimler sonra benzin ve motorin fiyatları şu şekilde. İstanbul’da bir litre bezinin fiyatı 5.54 TL’ye kadar indi. Motorine indirim yapılmazken motorinin litre fiyatı ise 5.74 TL seviyesinde. Yeni indirimle birlikte Ankara’da benzinin litre fiyatı 5.63 TL olurken, bir litre motorin 5.75 TL’den satılıyor. İzmir’de ise bir litre benzinin fiyatı 5.64 TL’den bir litre motorinin fiyatı ise 5.76 TL’den satılmakta.

Hatırlanacağı üzere, yılbaşında 70 doları aşan Brent türü ham petrolün varil fiyatı, Mart ayı başında yarı yarıya değer kaybetmiş ve 34 dolar seviyesine gerilemişti.

Bu değişimlere kronolojik sıraya göre bakmak gerekirse, 2020’nin ilk günlerinde ABD ile İran’ın savaşın eğişine gelmesi fakat ilerleyen günlerde gerilimin azalması piyasaları rahatlatarak petrol fiyatlarındaki düşüşün ilk sinyalini verdi.

Petrol piyasasında yaşanan “fiyat savaşları” da yaşananlarda etkili oldu.

Öyle ki, 6 Mart’ta Suudi Arabistan liderliğindeki Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile Rusya önderliğindeki bazı OPEC dışı petrol üreticisi ülkeleri kapsayan OPEC+ grubu, petrol üretimlerinde ek kesinti kararı alamamış, bunun ardından petrol fiyatlarında sert düşüş olmuştu.

Pazartesi günü Brent türü ham petrolün varil fiyatı 31.27 dolara, ABD’nin Batı Teksas (WTI) ham petrolünün varil fiyatı da 27.34 dolara kadar gerileyerek. 12 Şubat 2016’dan sonraki en düşük seviyeyi görmüştü.

Her iki petrol türünün günlük yüzde 30’luk kaybı. Ocak 1991’deki Körfez Savaşı’ndan bu yana en büyük yüzdelik düşüş olarak kayıtlara geçmişti.

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.