1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Mayıs 2022’den İtibaren “Karakutu” Zorunluluğu Geliyor

Mayıs 2022’den İtibaren “Karakutu” Zorunluluğu Geliyor

Avrupa Birliği ülkelerinde satılacak araçlarda gelecek mayıs ayından itibaren “karakutu” zorunluluğu geliyor. “Karakutu” araçlardaki 41 veriyi kaydedecek.

Abone Ol google-news

“İkinci El Otomobil İthalatı Önerisi”

Mayıs 2022’den İtibaren “Karakutu” Zorunluluğu Geliyor

Avrupa Birliği’nde araçlara da karakutu takılmaya başlandı. Gelecek yıl mayıs ayından itibaren satılacak araçlarda karakutu bulunması zorunlu olacak.

Mayıs 2022'den İtibaren "Karakutu" Zorunluluğu Geliyor

Araçlara takılacak karakutunun incelemeleri Hırvatistan Ulaştırma ve Trafik Bilimleri Fakültesi’nde tamamlandı. 41 veri taşıyacak karakutu, bu verileri olası bir kaza durumunda, kazadan 5 saniye öncesine kadar toplayabilecek.

Uygulama ile kazaların nedenleri daha iyi anlaşılabilecek. Uygulamanın karayollarındaki ölümlü kazaları ve yaralanmaları azaltması da bekleniyor.


Türkiye’de Yılın Otomobili 2021 Ödülü Sahibini Buldu


Karakutunun değeri ise 70 euro olacak. Avrupa’da halen üretilen bazı araçlarda kullanılıyor. Aracın ön kısmında sürücü ve yolcu koltuğu arasında bulunuyor.

Avrupa otomotiv sektörünün 2024 yılına kadar geçiş sürecini tamamlaması öngörülüyor. 2024 yılından itibaren Avrupa Birliği’nde ilk kez sigorta yapılacak tüm araçların karakutuya sahip olması zorunlu olacak. 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.