1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. 6 Otomotiv Devi, Benzinli Otomobil Üretimini Ne Zaman Durduracaklarını Açıkladı

6 Otomotiv Devi, Benzinli Otomobil Üretimini Ne Zaman Durduracaklarını Açıkladı

İngiltere, altı büyük otomobil üreticisinin 2040 yılına kadar fosil yakıtlı araçları kullanımdan kaldırmayı kabul ettiğini söyledi.

Abone Ol google-news

Benzine Bir Büyük Zam Daha Yolda

6 Otomotiv Devi, Benzinli Otomobil Üretimini Ne Zaman Durduracaklarını Açıkladı

12 Kasım’a kadar sürecek İklim Değişikliği Zirvesi bugün, ‘taşımacılık’ üzerine toplandı. 6 otomobil devi, 2040 yılına kadar fosil yakıtlı araçların üretimini sonlandıracağına dair taahhüt imzaladı.

İngiliz hükümeti yaptığı açıklamada, altı büyük otomobil üreticisinin, karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik küresel çabaların bir parçası olarak, 2040 yılına kadar dünya genelinde fosil yakıtlı araçların üretimini aşamalı olarak durdurmayı taahhüt edeceklerini söyledi.

6 Otomotiv Devi, Benzinli Otomobil Üretimini Ne Zaman Durduracaklarını Açıkladı

Uluslararası Enerji Ajansı’nın verilerine göre, otomobiller, kamyonlar, gemiler, otobüsler ve uçaklar tüm küresel karbon emisyonlarının yaklaşık dörtte birini oluşturuyor ve bunun büyük bir kısmı karayolu taşıtlarından geliyor.

Yapılan açıklamaya göre İsveç merkezli Volvo, ABD merkezli Ford ve General Motors, Almanya merkezli Daimler AG’nin Mercedes-Benz’i, Çin merkezli Tata Motors bünyesindeki Jaguar Land Rover, bu yüzyılın ortasına kadar küresel ısınmayı önlemeye yardımcı olacak son girişim olan taahhüdü imzaladı. Otomobil şirketlerinin yanı sıra Uber de bu taahhüde imza atan şirket oldu.


Ticaret Bakanlığı Gümrükte El Konulan Otomobilleri Satışa Çıkardı


Volvo, 2030 yılına kadar tamamen elektrikli hale gelmeyi şimdiden taahhüt etti.

GM, “2035 yılına kadar %100 sıfır emisyonlu araçlara geçiş için çalışma taahhüdü bildirgesini desteklemek için diğer şirketler, hükümetler ve sivil toplum kuruluşlarının yanında yer almaktan gurur duyduğunu” söyledi.

Ford katılımını doğruladı ve “Başarılı olmak için herkesin birlikte çalışmasını gerektirecek” dedi.


Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.