1. Anasayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Araç Sahipleri Dikkat! 8 Bin TL’lik Masraf Çıkabilir!

Araç Sahipleri Dikkat! 8 Bin TL’lik Masraf Çıkabilir!

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte araçlarda donma olayları ortaya çıkmaya başladı.

Abone Ol google-news

Nisan Ayında Trafiğe Kaydı Yapılan Araç Sayısı Açıklandı

Önemli Uyarı: Araç Sahipleri Dikkat! 8 Bin TL’lik Masraf Çıkabilir!

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte araçlarda donma olayları ortaya çıkmaya başladı. Kışlık bakımı yapılmayan araçlarda 50 liralık antifriz eklemeyen sürücülerin karşısına 8 bin lirayı bulan masraflar çıkıyor.

Önemli Uyarı: Araç Sahipleri Dikkat! 8 Bin TL'lik Masraf Çıkabilir!

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesindeki 1’inci sanayi sitesi esnaflarından motor mekanik ustası Muhsin Körfeci, araç donmalarına karşı vatandaşları uyararak 50 liralık antifriz kaçanları 8 bin liralık masrafın beklediğini söyledi. Araçlarda kış bakımı döneminin başladığını aktaran Körfeci, periyodik bakımların 400 lira olduğunu kaydederek, vatandaşların ağır masraflarla karşılaşmaması için bakımlarını zamanında yapması gerektiğini ifade etti.

Körfeci, ”Önümüz kış, araçların gerekli ve ihtiyaç olan bakımlarının yapılması lazım. Özellikle antifriz, cam sileceği ve kışlık lastikler gibi bakımlar araç için çok önemli. Karın ne zaman yağacağı belli değil zaman zaman gaflete geliyoruz antifriz konulmuyor, araç bir anda donuyor. 50 liralık antifriz eklenmemesi nedeni ile 4 bin liralık masraf çıkıyor. Araç donduğu zaman motor kısmında silindir, kapak çatlıyor farklı farklı masraflar da ortaya çıkıyor. Fren balatası, antifriz, yağ bakımın gibi bakımlar yapılması gerekiyor. Araç donarsa masraf 8 bin liraya kadar çıkıyor. Sürücülerin dikkatli olmasında yarar var” dedi.

Yaz veya kış mevsimi olması fark etmez, antifrizin aslında araçlarımızda her zaman olması gerekir. Ancak sürücüler antifrizi sadece kış aylarında motorda donma olayıyla karşılaşmamak için kullanıyor. Antifriz, aslında yaz aylarında da kullanılmalıdır. Antifriz, motorların radyatörlerine eklendiği zaman korozyon, paslanma ve aşınma gibi problemleri önlemeye destek sağlar.

Genelde kışa girerken kontrolünün yapılması gerekir. Derece, renk ve aktifliğinin kontrol edilmesi önemlidir. Bulunduğunuz şehre göre derecesi değişir. Saf antifriz 60 derecedir. Öylelikle koyduğunuz zaman arabaya zarar verir. Onun için biraz saf su koymak gerekir. Antifriz kalitesi önemlidir.

Motor Yağı Ne Kadar Önemli En İyi Motor Yağı Hangisi?

Araç Kaloriferi Neden Isıtmaz? Ne Yapılmalıdır?

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.