1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. ABD’de Kamyon Şoförlerine İhtiyaç Arttı! Şoförlerin Maaşı Yıllık 57 Bin Dolara Kadar Çıktı

ABD’de Kamyon Şoförlerine İhtiyaç Arttı! Şoförlerin Maaşı Yıllık 57 Bin Dolara Kadar Çıktı

ABD’de kamyon şoförlerine ihtiyaç artıyor.Artan talep maaşlara da yansıyor. Yılda 47 bin dolar kazanan kamyon şoförlerinin maaşı 57 bin dolara çıkınca başta taksiciler olmak üzere birçok sektör çalışanı kamyoncu olmak için sıraya girdi.

Abone Ol google-news

Benzin Fiyatlarına İndirim Bekleniyor

ABD’de Kamyon Şoförlerine İhtiyaç Arttı! Şoförlerin Maaşı Yıllık 57 Bin Dolara Kadar Çıktı

Amerika Birleşik Devletleri’nde salgın sebebiyle yaşanan tedarik krizi, kamyon şoförlerine talebi artırdı. Ülkede sadece bu yıl 80 bin şoföre ihtiyaç olduğu tahmin ediliyor. Sektöre artan talep maaşlara da yansıdı. Normalde yıllık 47 bin dolar kazanan kamyon ve tır şoförlerinin maaşı yıllık 57 bin dolara kadar çıktı.

ABD'de Kamyon Şoförlerine İhtiyaç Arttı! Şoförlerin Maaşı Yıllık 57 Bin Dolara Kadar Çıktı

Artan maaşlar sonrası binlerce kişi sürücü kurslarının yolunu tuttu. Kamyon şoförlüğü için başvuranlar arasında salgın sebebiyle sektörü darbe yiyen taksiciler ve market çalışanları bulunuyor. Tedarik zincirinde yaşanan sıkıntıdan en çok etkilenen ülkelerden biri Amerika Birleşik Devletleri. Ülkede en temel ihtiyaç maddelerini bulmakta dahi zorluk yaşanıyor.

Ülkede bulunan geniş bölgelerde sürücü kursları ticari kamyon ehliyeti olmayan kişilere eğitim verirken, ehliyet başvurularında rekor artış görüldüğü belirtildi.


Akaryakıtta Yeni Sistem Devreye Giriyor


Ticari kamyon şoförü eğitim almak isteyen kişilerin başvuru sayısında büyük artış olduğunu belirten Long Island sürücü kursu operasyon müdürü Tejbir Batth, “Bu durum, daha önce bu sektörle ilgilenmeyen insanları cezbetti” dedi. Ticari ehliyet kurslarına katılmak için bekleme süreleri üçe katlanarak 4 haftadan 12 haftaya yükseldiğini belirten Batth, kursun, talebi karşılamak için kısa süre önce üç yeni traktör römorku satın aldığını ve personel sayısını iki katına çıkardığını vurguladı.

ABD'de Kamyon Şoförlerine İhtiyaç Arttı! Şoförlerin Maaşı Yıllık 57 Bin Dolara Kadar Çıktı

Batth, pandemi nedeniyle yeni teşvikler ve koşullardaki değişiklikler, daha önce ilgilenmeyen kişileri kamyon şoförleri olarak eğitilmeye teşvik ettiğinin altını çizdi. Batth, “Market çalışanları, benzin istasyonu çalışanları ve hatta taksiciler büyük ilgili gösteriyor” diye konuştu.

ABD’de, özellikle başta New York şehrinde pandemi dolayısıyla yaşanan pandeminin başlangıcında kapandığında, birçok taksi sürücüsünün aniden işsiz kaldığı aktarıldı.

Amerikan Kamyon Derneği Başkanı Chris Spear, CNN’e yaptığı açıklamada, ülkede yaşanan kamyon şoförü açığına dikkat çekmiş, Covid-19 salgını öncesi kamyon şoförü ihtiyacının 61 binin üzerinde olduğunu, bunun yüzde 30 artarak şu an rekor düzeyde 80 bine çıktığını kaydetmişti.


Sürücülere Kış Lastiği Uyarısı


Salgın sırasında birçok şoförün emekliye ayrılması ve akabinde artan tüketici talepleri nedeniyle şoför açığı bulunduğu bilgisini paylaşan Spear, bunun son aylarda tedarik zincirinde yaşanan sıkıntıları da etkilediğini belirtmişti.

Kaynak: NTV 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.