1. Anasayfa
  2. Teknik Bilgiler
  3. ABS Fren Sistemi Nedir, Ne İşe Yarar?

ABS Fren Sistemi Nedir, Ne İşe Yarar?

ABS fren sistemi oldukça basit bir çalışma prensibine sahip. Sistem görevini yerine getirebilmek için dört farklı bileşene ihtiyaç duyuyor. Bunlar hız sensörü, valfler, elektronik kontrol ünitesi ve hidrolik kontrol ünitesinden oluşuyor.

Abone Ol google-news

Türkiye’de Kullanılan ve Üretimi Bitmiş Arabalar

ABS Fren Sistemi Nedir, Ne İşe Yarar?

ABS, Anti-lock Braking System (Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi) kısa yazım biçimidir. ABS her türlü yük durumunda, her türlü yol şartında ve çeşitli süratlerde zorunlu olarak yapılacak. Ani frenlemelerde tekerleklerin kilitlenmesini önleyerek direksiyon hakimiyeti sağlayan fren sistemidir.

ABS Fren Nedir? ABS Fren Sistemi Nasıl Çalışır?

ABS fren durumunda her bir tekerleğin devir sayısındaki değişikliği bir kontrol ünitesi aracılığı ile denetleyen bir sistemdir. Dönüş sayısının ani düşmesi ve tekerleğin kilitlenmesi durumunda kontrol ünitesi otomatik olarak fren basıncını düşürür. Tekerlek tekrar hızlanınca fren basıncını tekrar yükselterek tekerlek frenlenir. Bu aşama saniyede birçok kez gerçekleşir. Sağ ve sol tarafın ayrı zeminlerde olması halinde bile herhangi bir kilitlenme veya kayma söz konusu değildir. Bu sayede direksiyona hakimiyet tam, fren mesafesi oldukça kısadır.

Fizik kanunlarının dışına asla çıkılamaz, yani çeşitli fizik kanunları her zaman mevcuttur. Islak zeminde ABS söz konusu olsa bile fren mesafesi kuru zeminden daha fazladır. Fren sırasında çeşitli doğal kanunlar her zaman söz konusudur. Bunları hiçbir şey önleyemez. Amaç bu kanunların optimal olarak kullanmaktır. Bir sürücü eğer bir viraja mümkün olan en yüksek sınır süratinden daha yüksek bir süratle girerse ABS ona ancak otomobilin buzda kaymamasına yardımcı olacağı kadar yardım edebilir.


Benzinli Motor Nasıl Çalışır?


Sensörler devamlı olarak yavaşlamanın her anında tekerleklerin doğru devir sayısında olup olmadıklarını hassas olarak kaydeder. Tekerleklerden birisinin devir sayısının çok düşük olması halinde kilitlenme tehlikesi fren basıncı o tekerlekteki sensör tarafından azaltılır bu suretle tekerlek tekrar normal dönüş süratine ulaşır tehlikeli duruş hali ortadan kalkar fren durumundaki normal hızıyla dönmeye başlar bu anda tekrar o tekerlekteki fren basıncı sensör tarafından yükseltilir. Yeniden kilitlenme olursa aynı olay tekrarlanır.

ABS Çalışma Prensibi

Kilitlenmeyi önleyici frenlerin arkasındaki temel teori basittir. Tekerleklerin kilitlenmesini engeller, böylece kontrolsüz kaymaları önler. ABS genellikle geliştirilmiş araç kontrolü sunar. Kuru ve kaygan yüzeylerde durma mesafelerini azaltır.

Bir kayma tekerleği (lastiğin temas yamasının yola göre kayması durumunda), kaymaz tekerleğe göre daha az çekiş (yolda lastiğin tutuşu) vardır. Örneğin, arabanız buzla kaplı bir yol üzerinde giderse, ileri hareket edemez ve tekerlekler dönmeye devam edecek, çünkü çekiş yok. Bunun nedeni, tekerleğin temas noktasının buza göre kaymasıdır.


Karbüratör Nedir, Neden Arıza Yapar?


ABS, tekerleğin hızını en iyi frenleme performansı için zorunlu olan minimum kayma seviyesine geri getirmek için, fren sıvı basıncını, frenlere uygulanan basınç miktarından bağımsız olarak değiştirir. ABS sensör sayısına ve kullanılan fren türlerine göre sınıflandırılır. Frenler kanal sayısına göre de farklılık gösterebilir, yani kaç vananın tek tek kontrol edildiği ve hız sensörlerinin sayısı.

ABS Fren Sistemi Parçaları

  • Sensörler
  • Valfler
  • Pompa
  • Hidrolik Kontrol Ünitesi

Tekerleklerdeki Kilitlenme (Kayma) Olayı

Fren kuvveti uygulanan tekerlek aracın hızına uygun olmayan şekilde yavaş dönerse bu olaya kayma denir. Serbest dönen tekerlek %0 kaymalıdır. Kilitlenmiş olan tekerleğin kayması %100’dür. En ideal fren durumu tekerleğin durduğu anda değil lastik ve zemin durumuna göre %10 veya %50 kayma durumudur. İstenilen kaymanın elde edilebilmesi için gerekli fren basıncı lastik ile yol arasındaki bağlantı kuvvetine bağlıdır. Bu kuvvet katsayısı kuru zeminde yüksek, ıslak zeminde daha düşük, buzlu zeminde çok düşük bir değerdir. ABS bütün bu zemin durumlarına uyum sağlayarak tekerlekleri istenilen kayma aralığında tutmayı amaçlar.


Dizel Motor Nasıl Çalışır?


ABS ile Fren Durumunda Tekerlek Hızı ve Fren Basınç Karakteristiği

  1. Kumanda aleti kuvvetli bir tekerlek yavaşlama sinyali alınca fren basıncını yükseltmeye devam etmez o ana kadar erişilen düzeyde tutar.
  2. Eğer tekerleğin dönüş sayısı azalmaya devam ederse fren silindirindeki basınç düşürülür. Tekerlek daha zayıf frenlenir
  3. Tekerlek daha hızlı dönmeye başlayınca basınç tekrar yükseltilerek tekerlek devir sayısının düşmesi amaçlanır.

ABS Fren Sisteminin Gelişim Aşamaları Nedir?

ABS fren sisteminin mazisi 1920’li yıllara kadar gitmektedir. Almanya’da Voisin firması “Frenlemenin tekerlekleri kilitlemesini önleyici donanım” tanımıyla hidrolik sistemle çalışan ilk örneğini yapmışlar ve 671925 Almanya numarasıyla ilk patentini de almışlardır. 1950’li yıllarda bazı sivil uçaklar mekanik/pnömatik ABS’yle donatılmışlardır. 1960’lı yıllarda Alman silahlı kuvvetleri ilk transistörlü ABS’yi kullanmaya başlamışlardır. Sistem bir otomobilde ilk kez 1967 yılında İngiliz üretici Jensen tarafından hayata geçirilmiştir. ABS sistemi 1978 yılında Mercedes S Serisinde daha sonra ise BMW 7 Serisinde kullanılmaya başlamıştır.Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.