1. Anasayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. ODD Başkanı Bozkurt: Araç Fiyatlarının Artma İhtimali Yükseldi

ODD Başkanı Bozkurt: Araç Fiyatlarının Artma İhtimali Yükseldi

ODD üst yöneticisinden sıfır otomobil almayı düşünen vatandaşların canını sıkacak bir açıklama geldi. Ali Haydar Bozkurt, fiyatların 2022’de de artış göstereceğini duyurdu.

Abone Ol google-news

Nisan Ayında Trafiğe Kaydı Yapılan Araç Sayısı Açıklandı

ODD Başkanı Bozkurt: Araç Fiyatlarının Artma İhtimali Yükseldi

Otomotiv pazarının son 5 yıllık geçmişine kısaca bakacak olursak, 2017 yılında Türkiye’de toplam 956 bin 194 otomobil ve hafif ticari araç satışı gerçeklemişti. Böylece, pazar üst üste 3’üncü yıl 1 milyon adet sınırını test etmişti. Toplam pazar döviz kurlarında hareketliliğin başladığı 2018 yılında 620 bin adetlere gerilerken, 2019’da ise 500 bin adetlerin altına inmiş ve 479 bin adede kadar düşmüştü.

ODD'den Otomobil Fiyatları Açıklaması!

2020 yılında ise tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs pandemisi, Türkiye’nin yanı başındaki Avrupa’da otomotiv pazarını yaklaşık yüzde 25 oranında daraltmış, fakat iç pazarda 2018’den beri ertelenen talebin patlama yapmasıyla satışlar yüzde 60’ın üstünde artmıştı. Böylece, 2020 yılında dünyadaki diğer pazarlardan pozitif ayrışan Türkiye’de 772 bin 788 adet otomobil ve hafif ticari araç satışı gerçekleşmişti.

2021 yılında ise döviz kurlarındaki yükselişe bağlı olarak araç fiyatlarındaki artışlar ve çip krizi ile başlayıp sonrasında lojistik ve tedarik krizleri ile devam eden üretim sıkıntıları otomotiv piyasasına damga vurdu. Fakat tüm bu yaşanan olumsuzluklara rağmen sıfır araç talebi düşmezken, aksine bugünlere kadar devam eden araç bulma sorunu hayatımıza girdi. Neticede, otomotiv pazarı 2021’i bir önceki yıl ile benzer seviyede olacak şekilde 737 bin 350 adet ile geride bıraktı.

Buradan “Kocaeli’de Üretilecek Yeni 2023 Ford E-Transit Custom Tanıtıldı” inceleyebilirsiniz.

ODD'den Otomobil Fiyatları Açıklaması!

2022’ye de benzer sıkıntılar ile başlayan pazar, üst üste dört ay boyunca daralmayı sürdürdü. Ocak-Nisan döneminde, Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı yüzde 18.5 oranında azalarak 212 bin 85 adet olarak gerçekleşti.

Habertürk’e konuşan Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt, 2022 yılına dair öngörülerde her çeyreğin bir öncekinden daha iyi olabileceği ve çip krizinin etkisinin azalacağı beklentisinin hakim olduğunu kaydederek, “Ancak Rusya-Ukrayna savaşı durumu tamamıyla değiştirdi. Bugün baktığımız zaman arz ve lojistik kaynaklı problemlerin arttığını görüyoruz. Bu problemler daha kompleks, karmaşık ve büyümüş durumda. Bu sene dünya genelinde yapılan tahminler normal şartlara göre 3-5 milyon adet aracın üretilememesi sonucunu doğuracağını gösteriyor. Arz kaynaklı problemler önümüzdeki seneye de sarkacak” dedi.

Ali Haydar Bozkurt, dünya genelinde yaşanan yüksek enflasyon döneminin maliyetleri artıracağını ve bunun da doğrudan araç fiyatlarına yansıyacağını belirtiyor.

ODD'den Otomobil Fiyatları Açıklaması!

ODD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt, otomotiv sektörünün devletin toplam vergi gelirlerinin önemli bir oranını teşkil ettiğinden de bahsederek, dünyadaki gelişmelere paralel şekilde adımlar atılması gerektiğini söyledi. Bu kapsamda sektörün, taşıt alım vergileri, KDV, ÖTV, Motorlu Taşıtlar Vergisi, taşıtlarda kullanılan akaryakıtın vergisi, firmaların ödediği vergiler ve yarattığı istihdam da dahil olmak üzere çok ciddi bir kaynak yarattığını kaydeden Ali Haydar Bozkurt, “Bu kaynağı korumak ve desteklemek üzere dünyada meydana gelen değişimlere uyum sağlamak hedefiyle sürdürülebilir orta vadeli plan çerçevesinde gerekli adımları hep beraber atmamız gerekiyor” dedi.

İç pazar büyüklüğünün önem teşkil ettiğini anlatan Ali Haydar Bozkurt, “Küresel arenada rekabet üstünlüğümüzü koruyarak daha da geliştirmek adına, yeni yatırımların ileri yeni teknolojilerle birlikte ülkemize gelmesinin önünü açmak açısından iç pazarın büyüklüğü önem taşıyor. Yakın geleceğe, gerek altyapı gerekse bir yandan mevzuat düzenlemeleri ve uygulamalar ile hazırlıklı olmamız, küresel arenadaki rekabetçi gücümüzü mutlaka korumamız gerekiyor. Bu durumda vergilendirme sistemimizin günün koşullarına göre yeniden değerlendirilip devreye alınması yerinde olacaktır. Böylelikle, iç pazarın yeniden 1 milyon seviyelerine taşıyacak politikaların geliştirilmesinin de önü açılacaktır” önerisinde bulundu.

Buradan “Yeni 2022 Kia Cerato Türkiye’de: İşte Fiyatı ve Özellikleri” inceleyebilirsiniz.

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.