1. Anasayfa
  2. Otomobil Teknik Bilgileri
  3. Araç Kiralama Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Araç Kiralama Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Araç kiralamak istiyorsunuz ama araba kiralama şartlarını biliyor musunuz? Araba kiralamak isteyenler, yeni ehliyet aldım araba kiralamak istiyorum diyenler ve ucuz araba kiralama peşinde olanların bilmesi gereken araba kiralama şartları nelerdir?

Abone Ol google-news

Motor Rektifiye Fiyatları 2022 – Motor Yenileme Nasıl Yapılır?

Araç Kiralama Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Araç Kiralama Hakkında Bilmeniz Gerekenler! Araba Kiralama İçin Neler Gerekli?

Türkiye’de En Fazla Kiralanan Otomobil Markası Açıklandı

1- Sürücü Yaşınızın 21 Olması Gerekiyor

Araç kiralarken sigorta şartları gereği belli yaş sınırları bulunuyor. Ekonomik bir araç kiralamak istiyorsanız yaşınızın en az 21 olması gerekir. Üst sınıf bir araç kiralamak için 25 yaş alt sınırdır. Lüks bir araç kiralamak isteyenlerin yaşının ise en az 28 olması gerekmekte.

2- Ehliyet Süresi

Araç kiralayacaklar için bir diğer şart ise ehliyet süresi. Ekonomik, orta sınıf veya üst sınıf bir araç kiralamak istiyorsanız. En az 2 yıllık ehliyetinizin olması gerekiyor. Lüks veya büyük araçlar içinse bu süre minimum 3 yıldır.

3- Ek Sürücü

Kiralanan araç birden fazla kişi tarafından kullanılabileceği için yedek veya ikinci sürücünün kiralama öncesinde bildirilmiş olması ve kira kontratına işlenmesi gerekir. Böylece yedek sürücü de kasko sigortası kapsamına alınmış olur. Doğal olarak yedek sürücü içinde ehliyet ve belirtilen yaş kriterlerine uyması gerekir.

4- Araç Kiralama Süresi

Araba kiralayabilmeniz için araç kiralama süresinin en az 1 gün olması gerekir. 1 günden az süresi olarak araç kiralamak istediğinizde ise kiralama fiyatı 1 gün olarak yansıtılacaktır.

5- Kilometre Sınırı

Araç kiralama şirketleri kiralık araçlara belli kilometre sınırı koyarlar. Bu sınırı aşmanız halinde kilometre başı aşık ücreti 50 kuruş ödersiniz. Her araç kiralama şirketi için bu durum söz konusu değildir. Sınırsız olarak belirtilen araçlarda herhangi bir kilometre sınırı bulunmaz.

Otomatik Vites mi Manuel Vites mi?

6- Ödeme Yöntemleri

Kiralamış olduğunuz araç için kiralama şirketine belirtilen ön ödeme tutarı kredi kartı yada havale yoluyla ödenmesi gerekir. Ön ödeme yapıldığı taktirde kalan tutarı da araç teslim alınırken ödersiniz. Ödemenin tamamını yaptıysanız araç teslim edilirken herhangi bir ödeme yapmazsınız. Aracı teslim alırken ehliyet ve kredi kartınızı mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.

7- Depozit/Provizyon

Kiraladığınız aracı kullandığınız süre boyunca oluşabilecek trafik ve park cezaları, eksik yakıt, sigortanın kapsamına alınmayan hasarlar için teminat alınması gerekiyor. Bu teminat için kredi kartına provizyon adı verilen bir işlem uygulanır. Provizyon, belirli bir tutarın kredi kartı üzerinde bloke edilmesidir. Kredi kartınızın kullanılabilir limitini azaltır ancak harcama olarak ekstrenize yansımaz. Provizyon için en az 6 ay geçerli ve kullanılabilir limiti olan ana sürücü adına kayıtlı bir kredi olması zorunludur.

8- Kasko/Sigorta

Kiralamış olduğunuz araçlarda kasko bulunmaktadır. Ancak kasko sigortasının geçerli olabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlar arasında kiraladığınız araçta alkol ve uyuşturucu madde kullanılması halinde sigorta geçerliliğini yitirir. Sigorta geçerliliğini yitirmesine neden olacak diğer durumlar arasında. Yasal hız sınırına uymamak. Sözleşmede aracı kullanacak sürücü dışında bir kişinin kiralanan aracı kullanması. Kiralanan araçta belirtilen yük kapasitesinin aşılması. Sigortanın geçerli olması için kaza raporlarının sıcağı sıcağına tutulması ve en geç 48 saat içinde kiralanan firmaya teslim edilmesi gerekir.

9- Kiralayacağınız Aracı Havalimanından Almanız Gerekiyorsa

Kiraladığınız aracı havalimanından almak için uçuş bilgilerinin aracın teslim alınmasına en geç 24 kala kiralama şirketine bildirilmesi gerekir. Uçuş bilgileri sayesinde kiralamış olduğunuz aracı zamanında alabilirsiniz.

10- Teslim ve İade

Kiralanan araç yalnızca belirtilen adresten teslim alınmalı ve iade edilmelidir. Araçların geç iade edilmesi halinde ek ücret uygulanabilir.

Arabalarda En Sık Yanan Arıza Lambaları Ne Anlama Geliyor?

11- Yakıt

Kiralanan aracın yakıt seviyesi kontrol edilmeli ve aynı seviye ile iade edilmelidir. Fazla yakıtla iade edilen araçlar için ekstra para iadesi söz konusu değildir. Ancak eksik yakıt olması halinde yakıt ücreti ve hizmet bedeli tahsil edilebilir.

12- HGS/OGS – Otomatik Geçiş Ücreti

Kiralık araçların tamamında HGS yada OGS bulunmaktadır. Bu sayede paralı otoyollardan otomatik geçiş yapılabilmektedir. HGS / OGS kullanılması halinde araç iade ederken kullanım ücreti + 10 TL hizmet bedeli ile araç iade edilir. Hiç kullanılmayan HGS / OGS için herhangi bir ücret ödenmez.

13- Yurt Dışına Çıkış

Türkiye’de kiralanan araçlarla yurtdışına çıkmak söz konusu değildir. Sigortalar ülke dışında geçerli değildir. Bu nedenle araç kiralarken şirket ile bu konu hakkında görüşmeniz gerekir.

14- İptal ve Değişiklik İşlemleri

Yaptığınız kiralama işlemleri aynı gün içinde iptal ettiğinizde herhangi bir ücret talep edilmeyebilir. Kiralama başlangıcına 24 saat kala yapılan iptaller için 40 TL gibi hizmet bedeli iade edilebilir. Bu rakam değişkenlik gösterebilir. İptal işleminde iade edilmeyen hizmet bedelleri bir sonraki kiralama işleminizde indirim olarak yansıtılabilir.

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.