1. Anasayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Araç Sahipleri Dikkat 3790 TL Cezası Var!

Araç Sahipleri Dikkat 3790 TL Cezası Var!

Araç Sahipleri Dikkat 3790 TL Cezası Var! Araç Sahipleri Dikkat 3790 TL Cezası Var! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Egzoz Gazı Emisyon Denetim Sistemi (EGEDES) ile 1.5 milyon araç sahibine kritik uyarı geldi. 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle plaka tanıma sistemi ile egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan araç sahiplerine 1895 TL para cezası kesilecek. Çevre ve Şehircilik

Abone Ol google-news

AB’de Yeni Otomobil Satışları Nisanda Düştü

Araç Sahipleri Dikkat 3790 TL Cezası Var!

Araç Sahipleri Dikkat 3790 TL Cezası Var!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Egzoz Gazı Emisyon Denetim Sistemi (EGEDES) ile 1.5 milyon araç sahibine kritik uyarı geldi. 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle plaka tanıma sistemi ile egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan araç sahiplerine 1895 TL para cezası kesilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı araç sahiplerini SMS ile bilgilendirme yaparak. Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi üzerinden, egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan 1 milyon 431 bin 125 araç sahibine uyarı mesajı gönderildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 1 Ocak 2020’de uygulamaya koyacağı EGEDES ile egzoz emisyon ölçümünü yaptırmayan araçlar trafikte otomatik belirlenecek ve cezai işlem uygulanacak.

Çevre Kanunu kapsamında yıl sonuna kadar egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine yeni yıl itibarıyla 1895 lira, standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine ise 3 bin 790 lira idari para cezası uygulanacak.

İl müdürlüklerine bağlı denetim araçlarına monte edilecek sistemle, ölçüm yaptıran araç sahipleri rahatsız edilmeden ve trafik aksatılmadan denetim işlemleri gerçekleştirilecek. 1 Ocak 2020 itibarıyla uyarılara rağmen egzoz ölçümünü yaptırmayan araçlar tespit edilecek.

Yeni yıl itibarıyla Ankara’da uygulamaya konulacak sistem, 6 ay içerisinde Türkiye genelinde hayata geçirilecek. EGEDES’in uygulamaya geçmesi ile ölçüm yaptırmayan araç sayısında önemli oranda düşüş sağlanması hedefleniyor. Hedefe ulaşıldığı takdirde motorlu taşıtlardan kaynaklanan hava kirliliğinde özellikle büyük şehirlerde ciddi düşüş yaşanacağı tahmin ediliyor.

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.