1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Son Dakika: Benzine Bir Zam Daha Geliyor

Son Dakika: Benzine Bir Zam Daha Geliyor

Sektördeki kaynaklara dayandırılan bilgilere göre, benzine cuma gününden geçerli olmak üzere 48 ile 52 kuruş arası zam bekleniyor.

Abone Ol google-news

Benzin Fiyatlarına İndirim Bekleniyor

Son Dakika: Benzine Bir Zam Daha Geliyor

Akaryakıt fiyatlarında dolar/TL kurundaki yükselişten kaynaklı yeni zam yapılması gündeme geldi. Bloomberg HT’nin sektör kaynaklarından aldığı bilgiye göre doların yükselmesi ile oluşan fiyatlama neticesinde yarın gece yarısından geçerli olmak üzere benzinde 48 ila 52 kuruş arası zam bekleniyor.

Son dakika: Benzine Bir Zam Daha Geliyor

Motorin ve LPG’de ise fiyat artışının doların seyrine göre belli olacağı ifade edildi. Kaynaklar yarın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) toplantısı sonrasında dolar/TL kurunun 10 civarlarında ya da altında kapanış yapması durumunda motorinde zam beklentisinin erteleneceğini belirtti.


Makyajlı 2022 Volkswagen T-Roc’un Örtüsü Kaldırıldı


Buna karşın kurun 10,30 TL ve üstü kapanış yapması ve ürün fiyatının düşmemesi durumunda motorine de 33-46 kuruş arası zam gelebileceğine dikkat çekti.

AKARYAKIT FİYATLARININ HESAPLANMASI

Hazine ve Maliye Bakanı'nın Akaryakıt Fiyatlarıyla İlgili Açıklaması

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Akaryakıt fiyatlarında uygulanan Eşel Mobil sistemiyle petrol fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış sonucunda yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor. 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.