1. Anasayfa
  2. Teknik Bilgiler
  3. Dikiz Aynasının Altındaki Küçük Düğme Ne İşe Yarıyor?

Dikiz Aynasının Altındaki Küçük Düğme Ne İşe Yarıyor?

Dikiz aynaları, araba ve diğer kara taşıtlarında sürücünün aracın arka tarafını kolaylıkla görmesini sağlar.

Abone Ol google-news

Türkiye’de Kullanılan ve Üretimi Bitmiş Arabalar

Dikiz Aynasının Altındaki Küçük Düğme Ne İşe Yarıyor? 

Dikiz aynaları, araba ve diğer kara taşıtlarında sürücünün aracın arka tarafını kolaylıkla görmesini sağlar. Dikiz aynası, iç dikiz aynası ve dış dikiz aynası olmak üzere ikiye ayrılır. İç dikiz aynaları aracın iç kısmında bulunmaktadır. Yan aynaların göstermediği kısımları, trafikte seyir halindeyken arkadaki aracı ve geri geri gelirken aracın arka kısmını gösterir. Dış dikiz aynaları ise sollamaya geçen araçları, aracın sağında ve solunda bulunan herhangi bir yayayı ya da bir nesneyi ve yine geri gelirken arka kısmı kontrol etmeyi sağlar.

Dikiz Aynasının Altındaki Küçük Düğme Ne İşe Yarıyor?

Dikiz aynasının altındaki küçük düğmenin (mandal) asıl görevini bilmeyen sürücülerin sayısı hiç de az değil. Peki bu düğmenin görevi nedir? Dikiz aynalarının altında bulunan düğmenin görevi, ayna içerisindeki göz almasını engelleyicisini aktive etmeye yarıyor. Bu düğme camın acısını değiştirerek gözlerinizi rahatsız eden ışıkları başka yöne yansıtır.

Buradan “Tofaş Şahin ve Doğan Arasındaki Farklar Neler?” inceleyebilirsiniz.

Dikiz Aynasının Altındaki Küçük Düğme Ne İşe Yarıyor?

Dikiz aynalarında geceleri yaşanan en büyük problem arkanızdaki araçların far ışığının aynadan yansıyarak gözünü almasıdır. Bu problem mekanik ve elektronik olarak çözülmüştür. Mekanik olan dikiz aynalarının altında bulunan mandal kendinize doğru çektiğinizde ayna görüntüsü kararır. Bunun nedeni ise bu tip dikiz aynalarında kullanılan aynanın düz bir ayna olmamasıdır. Bu aynalar cam ile birleştirilmiş V formunda bir aynadır. Mandalı kendinize doğru çektiğinizde aynadan değil cam üzerinden görüntü alırsınız ve arkadaki aracın ışığı sizi rahatsız etmez. Otomatik olarak kararan dikiz aynalarında ise aynada kullanılan sensör ve kimyasallar vasıtasıyla elektronik olarak karartılır.

Buradan “Ferrari’nin Kara Listesindeki 5 Ünlü” inceleyebilirsiniz.

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.