1. Anasayfa
  2. Teknik Bilgiler
  3. EBS Nedir? Elektronik Fren Sistemi Nasıl Çalışır?

EBS Nedir? Elektronik Fren Sistemi Nasıl Çalışır?

Electronic Breaking System Türkçe olarak elektronik fren sistemi anlamına gelmektedir.

Abone Ol google-news

Türkiye’de Kullanılan ve Üretimi Bitmiş Arabalar

EBS Nedir? Elektronik Fren Sistemi Nasıl Çalışır?

Electronic Breaking System Türkçe olarak elektronik fren sistemi anlamına gelmektedir. Elektronik Fren Sistemi frenlemede mümkün olan en iyi kontrolü sağlar, içinde fren kumanda sistemi, ABS (Kilitlenme Karşıtı Fren Sistemi) ve ASR’yi (Antipatinaj Sistemi) bulunduran tek bir elektronik sistemde entegre edilmiştir.

EBS Nedir? Elektronik Fren Sistemi Nasıl Çalışır?

Elektronik kumanda sisteminin konvansiyonel pnömatik sistemlere göre avantajları daha kısa tepki süreleri ve fren mesafeleri olup bu sayede yolda daha yüksek bir emniyet sağlanır. Sürücünün otomobilden istedikleri ve aracın davranış şekli sürekli olarak ESP tarafından kontrol edilir. Bunlar arasında bir dengesizlik varsa ESP (Elektronik Stabilite Programı) devreye girer. ESP arka planda devamlı faal durumdadır. Fakat önemli ve kritik durumlarda devreye girer.

Otomobil hızlı bir şekilde seyir halinde iken önüne engel çıkarsa ya da oldukça keskin bir viraja girerse, otomobilin burnu düz bir doğrultuda kaymaya başlar. Direksiyonun döndürüldüğü yöne otomobil gitmeyecektir. Bu durumda teker hız sensörleri, ön tekerin kontrolden çıktığını anlar, ESP sensörleri ise sürücünün gitmek istediği yön ile otomobilin gitmekte bulunduğu yön arasındaki farkı algılar. Sürücü sağa gitmek istiyorsa sağ arka tekere ESP (Elektronik Stabilite Programı) fren uygular. Bu sayede otomobilin burnu gitmek istenen yöne doğru düzelir.

Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.