1. Anasayfa
  2. Otomobil Teknik Bilgileri
  3. Egzozdan Neden Su Gelir? Su Gelmesi Normal Mi?

Egzozdan Neden Su Gelir? Su Gelmesi Normal Mi?

Otomobilinizin egzozundan yaz kış mevsimi fark etmeksizin su atması ve bu atılan su miktarının çok olması yanı sıra otomobilinizin su eksiltiyor olmasıdır.

Abone Ol google-news

Motor Rektifiye Fiyatları 2022 – Motor Yenileme Nasıl Yapılır?

Egzozdan Neden Su Gelir? Su Gelmesi Normal Mi?

Motor çalıştığı esnada silindir içerisinde oluşacak yanma sırasında da bir miktar su oluşur. Otomobildeki motorun yanma sırasında silindirde oluşacak ısı ile bu su buharlaşacaktır. Kış aylarında havanın soğuk olması nedeniyle motor zengin karışımla çalışacağı için yakıtın tamamı yakılmaz ve bir miktarı silindirlerde oluşan yüksek sıcaklık nedeniyle buharlaşacaktır. Yanma odasındaki buharlaşan su ve yakıt egzoz susturucuları bölümüne geldiği sırada soğumanın etkisiyle yoğunlaşıp az miktarda su ve yakıt olarak atılabilir. Buharlaşacak olan bu suda egzozdan gelen su olabilir.

Egzozdan Neden Su Gelir?

Egzoz borusunun tamamen ısınması halinde ise su buharı ve yakıt yoğunlaşmayacağı için egzozdan gelen su kesilecektir. Burada önemli olan egzozdan çıkacak olan suyun miktarıdır.

Egzozdan su gelme nedenleri arasında;

  • Egzozdan yoğunlaşma nedeniyle su gelmesi
  • Egzozdan silindir kapak contası nedeniyle su gelmesi
  • Egzozdan kaliteli veya kalitesiz olan akaryakıt nedeniyle su gelmesi

Egzozdan Gelen Su Miktarı Fazla İse

Bir diğer durum ise otomobilinizin egzozundan yaz kış mevsimi fark etmeksizin su atması ve bu atılan su miktarının çok olması yanı sıra otomobilinizin su eksiltiyor olmasıdır. Böyle bir durum söz konusu ise bu durum otomobiliniz için tehlike sayılabilecek bir durumdur. Otomobilinizin devir daiminin susuz kalmaması gereklidir. Sürekli olarak kontrol altında tutmanız gerekir. Havasını almanız veya su eklemeniz veya bir ustaya göstermeniz gerekebilir. Burada muhtemelen otomobilinizin kapak contası yanmış olabilir veya kapak contası özelliğini yitirmiş olabilir. Otomobilinizin soğutma suyunun silindire kaçıyor olması muhtemeldir.

BMW X7 ve E30 Izgaraları Yer Değiştirirse Nasıl Olur?

Otomatik Vitesli Araçlardaki Vites Üzerindeki Harflerin Anlamları

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.