1. Anasayfa
  2. Teknik Bilgiler
  3. Türkiye’nin Ehliyet Alan İlk Kadın Şoförü ve Otomobil Yarışçısı: Samiye Cahid Morkaya Kimdir?

Türkiye’nin Ehliyet Alan İlk Kadın Şoförü ve Otomobil Yarışçısı: Samiye Cahid Morkaya Kimdir?

Samiye Cahid Morkaya Türkiye’nin ilk kadın otomobil yarışçısı ve şampiyonu ayrıca kemençe öğretmenidir.

Abone Ol google-news

Türkiye’de Kullanılan ve Üretimi Bitmiş Arabalar

Türkiye’nin Ehliyet Alan İlk Kadın Şoförü ve Otomobil Yarışçısı: Samiye Cahid Morkaya Kimdir?

Sâmiye Cahid Morkaya 1897 yılında İstanbul Silivrikapı’da doğmuştur. İlk öğrenimini Alman mektebinde tamamlamıştır. Müziğe olan merakı nedeniyle kemençe eğitimi almış ve daha da ilerleterek kemençe öğretmeni olmuştur. Samiye Cahid Morkaya Türkiye’nin ilk kadın otomobil yarışçısı ve şampiyonu ayrıca kemençe öğretmenidir.

1922 yılında ehliyet alan ilk Türk kadını

İlk Türk Kadın Otomobil Yarışçısı Samiye Cahid Morkaya Kimdir?

Sâmiye Cahid Morkaya, Emirler Dergâhı’nın son şeyhi İbrahim Şuaddedin Efendi’nin en küçük kızıdır. İlköğrenimi Yedikule Alman Mektebi’nde tamamlamıştır. İlk olarak müziğe ilgi gösteren Morkaya, Tamburi Cemil Bey’den sekiz yıl kemençe dersleri almıştır. 1922 yılında o yılların konservatuvarı sayılan Darülelhan’daki bir sınavı kazanmış ve ardından da kemençe öğretmeni olmuştur. İlerleyen dönemlerde ise Pangaltı Amerikan Garajından ehliyet almış ve ilk ehliyetli kadın sürücü unvanını almıştır. Sâmiye Morkaya’nın ilk otomobilini dönem romancılarından ve de aynı zamanda eşi olan Burhan Cahit Morkaya almıştır.

O yıllarda ilk olarak arabaların dayanıklılık seviyesini ölçen yarışlar yerine Turing Kulüp tarafından daha farklı formatlara sahip yarışlar düzenlenmiştir. Sâmiye Cahid Morkaya’da Turing Kulüp’ün düzenlediği yeni formatlı yarışlara katılmıştır. 1930’lu yıllarda bu yarışlara katılan tek kadın sürücü olmuştur. 1930 ve 1931 yıllarındaki yarışlarda dereceye giren Morkaya, ilk şampiyonluğunu ise 1932’de; İstinye – Zincirlikuyu arasındaki 9,5 kilometrelik parkurda düzenlenmiş olan ralliyi kazanarak elde etmiştir. Bu birincilikle ilk kadın şampiyon otomobil yarışçısı unvanına da sahip olmuştur. Morkaya’nın ilk şampiyonluğuna, yarışmaya katılan erkekler “yarışma kurallarında kadınların da yarışa katılabilmesi öngören bir madde olmamasını” gerekçe göstererek itiraz etmişlerdir. İtirazlar sonucunda görülen mahkemede Sultanahmet Sulh Mahkemesi, yarış şampiyonunun Morkaya olduğunu belirterek itirazları reddetmiştir.

1933 yılında da düzenlenen ralliyi kazanan Morkaya, 1934 yılındaki rallide Ford marka otomobili ile kaza yaparak otomobilinden son anda ağır yaralı olarak kurtarılmıştır. Kazanın ardından sol kolunu kullanamayan Morkaya bir daha yarışlara dönmemek üzere veda etmiştir. Ancak hayata gözlerini yumduğu 1972 yılına kadar araba kullanmaya devam eder. 1972 yılında vefat eden Samiye Cahid Morkaya otomobil sporlarında Türk kadınlarına yol göstermiş ve ilham kaynağı olmuştur.

Dizel Araca Yanlışlıkla Benzin Konulursa Ne Olur?

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.