1. Anasayfa
 2. Kimdir
 3. Elon Musk Kimdir? Elon Musk’un Hayatı Hakkında Bilgiler

Elon Musk Kimdir? Elon Musk’un Hayatı Hakkında Bilgiler

Elon Musk, yapmış olduğu yatırımlar ve inovatif çalışmaları ile dikkatleri üzerine çeken isimler arasında yer alıyor. Tesla elektrikli otomobil, SpaceX uzay istasyonu, Paypal gibi pek çok girişimin sahibi olan Elon Musk, her geçen yıl yeni girişimleri ile kitlelerin karşısında yer alıyor.

Abone Ol google-news

Cem Bölükbaşı 2022 Sezonunda Formula 2’de Yarışacak

Elon Musk Kimdir? Elon Musk’un hayatı hakkında bilgiler

Elon Musk Güney Afrika’nın başkenti Pretoria’da Kanadalı annesi Maye ve Güney Afrikalı babası Errol’un oğlu olarak doğmuştur. Elon Musk Güney Afrika (1971 – günümüz), Kanada (1989 – günümüz) ve ABD (2002 – günümüz) vatandaşıdır. Elon Musk çocukluğunda ise kendi kendine yazılım programlayıp kodlamayı öğrendi. 12 yaşına geldiğinde Blastar adında kendi yazdığı uzay oyununu yaklaşık 500 dolara satarak ilk yazılım satışını yaptı.

Elon Musk Kimdir

Elon Musk, Bryanston High School’da sekizinci ve dokuzuncu sınıfları geçtikten sonra Pretoria Boys High School’a geçip oradan mezun oldu. Henüz 17 yaşındayken Güney Afrika ordusunda askerlik yapmamak için 1988 yılında evinden ayrıldı. Nedenini ise şu şekilde açıklıyor. “Askerlik yapmakla ilgili bir sorunum yok, ancak Güney Afrika ordusunda askerlik yapıp siyahi insanları bastırmaya çalışmak bana vakit geçirmek için iyi bir yol gibi görünmedi.” Amerika’ya gitmek istiyordu ve şöyle diyordu: “Orası muhteşem şeylerin mümkün olduğu yer.”

Elon Musk, 1992 yılında, Kingston, Ontario’daki Queen’s Üniversitesi’nde iki yıl geçirdikten sonra, Pennsylvania Üniversitesi’nde işletme ve fizik okumak için Kanada’dan ayrıldı. The Wharton School of the University of Pennsylvania’da anadalını seçip, Ekonomi alanında lisans diploması aldı. Ayrıca University of Pennsylvania, School of Arts and Sciences’dan da Fizik alanında yan dal diploması aldı.

Elon Musk Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimi alanında doktora yapmaya karar verdi. Kaliforniya’da Vadisi bölgesine taşındı. 1995’te Stanford’da uygulamalı fizik ve malzeme bilimi alanında doktoraya başladı. Ancak iki gün sonra kardeşi Kimbal Musk’la beraber yeni organizasyonlar için bir çevrimiçi içerik yayınlama yazılımı olan Zip2 projesine başlamak için okulu bıraktı. 1999’da Compaq’ın AltaVista birimi Zip2’yu 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi vererek satın aldı.

Lisans eğitimleri ve Thomas Edison, Nikola Tesla, Bill Gates, Steve Jobs, Walt Disney gibi yenilikçilerden aldığı ilham ile birlikte Elon Musk insanlık geleceğini etkileyecek. Sorunlardan oluşan 3 alan (internet, uzay ve temiz enerji) tespit etti.

PayPal

PayPal

Elon Musk, 1999 yılının Mart ayında bir çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan X.com’un ortak kuruculuğunu yaptı. Ertesi yıl X.com bir 50/50 birleşme anlaşmasıyla X.com ile aynı büyüklükte bir açık arttırma sistemi olan Confinity’yi bünyesine katarak PayPal’ı oluşturdu.

Elon Musk çevrimiçi aktarım, ya da “P2P” teknolojisine olan inancından dolayı alımın organize edilmesinde kilit rol oynadı. Elon Musk’a göre Confinity alt markası X.com içerisinde bir kişiden kişiye ödeme platformu kurulup geliştirilmesinde mutlaka gerekli bir araçtı. Birleşen şirketler önceleri şirket adı olarak X.com’u tercih ettiler, ancak Şubat 2001’de isim değiştirip PayPal Inc. ismini aldılar. Elon Musk PayPal’ın küresel ödeme sisteminde ve X.com’un çekirdek finansal tekliflerinden ayrılmasında yine önemli bir rol üstlenmişti.


Toyota’nın Kurucusu Kiichiro Toyoda Kimdir?


PayPal’ın çabuk büyümesi büyük ölçüde Elon Musk’ın internette yayılarak büyüme kampanyasının sonucudur. Ekim 2002’de, PayPal eBay tarafından $1.5 milyarlık hisse senedi karşılığında satın alındı. Satıştan önce şirketin en büyük hissedarı olan Elon Musk PayPal’ın 11.7%’lik hissesine sahipti.

Elon Musk’ın Çalıştığı 8 Sektör

 • Enerji
 • Otomotiv
 • Telekomünikasyon
 • Ulaşım
 • Altyapı
 • Havacılık ve Uzay
 • Yapay Zeka
 • Sağlık

Elon Musk’un Şirketleri

1-SpaceX (Space Exploration Technologies Corporation, Uzay Keşif Teknolojileri Şirketi)

SpaceX

SpaceX 2002 Haziran ayında Elon Must tarafından kuruldu. Elon Musk’un amacı Mars’ın kolonileştirilmesini sağlamak üzere uzay taşımacılığının maliyetini düşürme hedefiyle kuruldu. Hedefi ticari havayolu uçaklarınınkine benzer şekilde, uzaya birçok defa gönderilebilecek basit ve göreli ucuz yeniden kullanılabilir roketler üretmekti.

2-Tesla

Tesla

Şirket, 2003 yılında Martin Eberhard tarafından kurulmuştur. Tesla elektrikli arabalar ve elektrikli araba motor parçaları tasarlayan, üreten ve satan ABD şirketidir. Yüksek performanslı araçlar üretmeyi hedefleyen şirket. Silikon vadisi merkezli bir otomotiv firmasıdır. Firmaya ilk finansal destek firmanın şu anki CEO’su olan Elon Musk’tan geldi. Elon Musk Tesla’nın CEO’su ve Baş Tasarımcısıdır.

3-SolarCity

SolarCity

Şirket, güneş enerjisi hizmetleri konusunda uzmanlaşmış ve merkezi San Mateo, Kaliforniya’da bulunan Tesla Motors’un bir yan kuruluşudur. 2016 yılında şirket Tesla Motors ile birleşti ve şimdi Tesla aracılığıyla enerji depolama hizmetleri sunmaya başladı.

4-Starlink

Starlink

Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uyku takımyıldızıdır. 2019 Kasım ayı itibarıyla SpaceX 122 uyduyu konuşlandırdı. Ayrıca yine bu aydan itibaren her iki haftada bir gerçekleştirilecek fırlatmalarda, fırlatma başına 60’dan fazla uydunun yerleştirilmesi planlanmaktadır. Toplamda ise 2020’lerin ortalarında 12.000 uydu konuşlandırılarak, ardından toplam uydu sayısının 42.000’e çıkarılması planlanmaktadır.


Ford’un Kurucusu Henry Ford Kimdir?


5-The Boring Company

The Boring Company

Şirket, 2016 yılının sonlarında Elon Musk tarafından kurulan alt yapı ve tünel inşaat şirketidir. Musk, Los Angeles’in karışık trafiğini rahatlatmak adına 2 boyutlu olarak tünel inşaatı projesini ilan etti.

6-Hyperloop (Hızyuvar)

Hyperloop

Hyperloop ya da Türkçe uyarlamasıyla hız yuvarı, kısaca hızyuvar, Elon Musk tarafından tapray (yeni nesil rayötesi sistem) teknolojisi ile geliştirilmekte olan üst düzey bir hızlı ulaşım aracıdır. Araç, üst düzey ray ötesi sistem (top level sur-rail system) olarak tanımlanmaktadır.

7-OpenAI

Ekim 2015’te Musk, Altman ve diğer yatırımcılar 1 milyarın doların üzerinde bir yatırım yaparak organizasyonu başlatmışlardır. OpenAI, kâr amacı gütmeyen yapay zeka araştırma şirketi. Şirketin genel amacı insanlığa fayda sağlayabilecek yapay zeka yaratmak. 2015 yılının sonlarında kurulan San Francisco merkezli kuruluş, patentlerini ve araştırmalarını halka açık hale getirerek diğer kurum ve araştırmacılarla “serbest iş birliği yapmayı” amaçlamaktadır.

8-Future of Life Institute (Hayat Enstitüsü Geleceği)

Future of Life Institute’nin misyonu, insanlığın yeni teknolojilere ve zorluklara yanıt olarak rotasını yönlendirmesi için olumlu yollar da dahil olmak üzere, hayatı korumak ve geleceğin iyimser vizyonlarını geliştirmek için araştırmaları ve girişimleri katalize etmek ve desteklemek. Future of Life Institute özellikle insan düzeyinde veya süper akıllı yapay genel zekanın (AGI) geliştirilmesinden dolayı insanlık için potansiyel risklere odaklanmıştır.

9-Neuralink

Neuralink 2016 yılında Elon Musk, Ben Rapoport, Dongjin Seo, Max Hodak, Paul Merolla, Philip Sabes, Tim Gardner, Tim Hanson ve Vanessa Tolosa tarafından kuruldu. 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
 • Yorumlar

“Elon Musk Kimdir? Elon Musk’un Hayatı Hakkında Bilgiler” için bir yorum

 1. Brian dedi ki:

  elon musk 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.