1. Anasayfa
  2. Otomobil Teknik Bilgileri
  3. Emniyet Kemerini Kim Buldu? Emniyet Kemerinin Tarihçesi

Emniyet Kemerini Kim Buldu? Emniyet Kemerinin Tarihçesi

Emniyet kemeri ulaşım araçlarında yolcuların can güvenliklerinin sağlaması amacıyla kullanılmaktadır. Günümüzde trafik kazalarında hava yastığı ile beraber yolcu güvenliğine büyük katkı sağlıyor.

Abone Ol google-news

Motor Rektifiye Fiyatları 2022 – Motor Yenileme Nasıl Yapılır?

Emniyet Kemerini Kim Buldu? Emniyet Kemerinin Tarihçesi

Ulaşım araçlarında bulunan en önemli güvenlik donanımları arasında bulunuyor. Tehlikeli çarpma durumlarından koruyan emniyet kemerinin çift noktalı, üç noktalı ve dört noktalı gibi çeşitleri bulunuyor. Üç noktalı kemerler hemen hemen her araçta standart olarak bulunmakta. Emniyet kemerini 1903 yılında Gustave Liebau icat etmiştir. 1930’lu yıllarda birçok Amerikalı hekim arabasına iki noktalı emniyet kemeri yerleştirdi ve araba üreticilerinin yeni modellere bunları yerleştirmesi önerildi. 1953 yılına geldiğimizde ise Colorado Eyaleti Tıp Birliği iki noktalı emniyet kemerlerinin bütün otomobillere yerleştirilmesi için bir bildiri yayınladı.

Emniyet Kemeri Tarihi

Emniyet Kemeri Nedir? Emniyet Kemerini Kim Buldu?

1955 yılında Kaliforniya Araç Kanunu araç kullanmak için emniyet kemerinin takılması mecbur tuttu. 1956 yılında İsveçli otomobil üretici Volvo iki noktalı çapraz göğüs emniyet kemerini aksesuar olarak pazara sundu. Chrysler firması ön koltuklarda iki noktalı emniyet kemerini isteğe bağlı olarak kullanılmak üzere bazı modellerine yerleştirdi. Ford firması emniyet kemerini konu edinmiş 2 yıllık güvenlik reklâmlarına başladı.

1957 Volvo firması iki noktalı çapraz emniyet kemerlerine kilit ekledi. 1958 İsveç’teki Volvo fabrikasında mühendis olan Nils Bohlin üç noktalı emniyet kemeri olarak bilinen sistemin patentini aldı. 1959 İsveç’te Volvo firması ön koltuk için üç noktalı emniyet kemerini standart olarak sundu.

1961 SAE (Otomobil Mühendisleri Birliği) Amerika’da emniyet kemerinin standart olmasını önerdi. New York emniyet kemeri kilidinin oturma bölgesinin dışında olmasını şart koştu. Wisconsin Eyaleti ön koltuklarda emniyet kemerinin kullanımını mecbur tuttu. Avustralya Standart Birliği “Emniyet Kemeri ve Pasif Önleyiciler” için standartları yayınladı.

1962 Altı Amerikan eyaleti ön koltukta emniyet kemeri bulunmasını şart koyuldu. Otomobil üreticileri standart olarak ön koltukta emniyet kemeri yerleştirdiler. 1963 ABD’de Volvo firması üç noktalı emniyet kemerini standart olarak üretti.

1964 Amerikan eyaletinin yarısı ön koltukta emniyet kemeri kullanımını mecbur tuttu. Amerika’daki birçok araç üreticisi emniyet kemerini ön koltuklarda standart olarak sundu. Güney Avustralya ve Viktorya yeni üretilen araçlarda ön koltuklarda emniyet kemeri bulunmasını mecbur tuttu.


Türkiye’nin İlk Yerli Otomobili: Devrim Otomobili’nin Hikayesi


1968 Volvo İsveç’te acil durum kilitlerini (ELR) ön koltuklar için standart olarak sundu. 1969 İsveç’te ön koltukta 3 noktalı emniyet kemeri bulunması zorunlu tutuldu. Volvo bütün pazarlarda arka koltukta 3 noktalı emniyet kemerini standart olarak pazara sundu. Mercedes-Benz bütün pazarlarda arka koltukta 3 noktalı emniyet kemerini standart olarak sundu. İspanya’da ön ve arka koltukta emniyet kemeri bulunması mecbur tutuldu. Avustralya 1965’ten sonra plaka alanlarda ön koltukta emniyet kemerini bulunmasını mecbur tuttu.

1972 NHTSA, (ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi) Federal Motorlu Araç Güvenlik Standartlarını belirledi. Avustralya ve Batı Almanya’da ön ve arka koltukta emniyet kemeri olması ve kullanımı mecbur tutuldu.

1977 ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi tarafından yasalaştırılan “Okul Servislerindeki Yolcuların Korunması” ile ilgili Federal Motorlu Araç Güvenliği Standardı 222 yürürlüğe girdi.

1980 Mercedes-Benz sürücü yan hava yastığı, diz destek yastıklarını üretmeye başladı ve bütün 3 noktalı emniyet kemerlerine esneme mesafesi konuldu.

Türkiye’de İlk Uygulamaya Ne Zaman Başladı?

Emniyet Kemerini Kim Buldu?

Türkiye: 18.06.1986 tarihinden itibaren “şehirlerarası karayollarında otomobil ve tescil bakımından otomobil gibi işlem gören arazi taşıtları ve minibüslerde sürücüsü ve yanında oturan yolcular için” emniyet kemeri uygulaması başlatıldı. Türkiye: 01.01.1992 tarihinden itibaren “şehir içi yollarda da ticari otomobil ve minibüsle yolcu taşımacılığı yapan araç sürücüleri hariç, otomobil ve otomobil gibi tescil işlemi gören arazi taşıtları ve minibüs gibi taşıtların sürücüleri ile ön koltuğunda oturan yolcularına” emniyet kemeri takma zorunluluğu getirildi. Türkiye: Yukarıda söz edilen araçlar ve Türkiye’de üretilen araçlar ile yurt dışından ithaline izin verilenlerine 3 aylık süre tanındı. Bu süre 11.01.1995 tarihinde sona erdi. Bu süre sonunda arka koltukta emniyet kemerinin kullanımı uygulamasına geçildi.

1996 Avrupa Ekonomik Komisyonu, minibüslerde ve 3.5 tonun altındaki araçlarda 3 noktalı veya en azından 2 noktalı emniyet kemerlerinin kullanılmasına dair 3 direktif yayınladı.

Türkiye: 01.01.1998 tarihinden sonra üretilen minibüslerin arka koltuklarında, kamyon, kamyonet, çekici ve şehirlerarası otobüslerde emniyet kemerinin kullanımı yönetmelik kararı ile zorunlu kılındı.


Türkiye’nin Dizel Tofaş Şahin Üretme Macerası Nasıl Başladı?


1998 yılında, ABD’deki Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Dairesi (NHTSA) Kongre’ye “Okul Otobüsü Güvenliği: Amerika’nın Çocukları için Güvenli Yolculuk” başlığı altında, gelecekte kullanılacak ve okul otobüslerinde seyahat edenleri korumaya yönelik olarak kullanılacak sistemleri incelemek üzere bir araştırma projesi sundu.

1999 yılında Florida, Louisiana ve Kaliforniya eyaletleri büyük okul otobüslerinde seyahat edenler için daha gelişmiş koruma sistemlerini zorunlu kılan kanunlar koydu. Bütün eyaletler, hangi sistemi kullanacaklarına karar vermek için Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Dairesi (NHTSA) tarafından hazırlanmakta olan projenin bitirilmesini bekleyeceklerini duyurdular. 2001 yılında Kaliforniya Eyaleti Ocak 2001 yılından sonra satın alınan yeni okul otobüslerinde karın bölgesi ve omuzdan bağlanan kemerlerin uygulamasını zorunluluğunu genişletti. 2002 ABD’deki Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Dairesi (NHTSA) Kongre’ye sunduğu ve gelecekte kullanılacak ve okul otobüslerinde seyahat edenleri korumaya yönelik sistemleri konu alan araştırmasını tamamladı.

Kaynak: Wikipedia 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.