1. Anasayfa
  2. İstatistik
  3. Avrupa’da En Fazla LPG’li Araç Bulunan Ülkeler

Avrupa’da En Fazla LPG’li Araç Bulunan Ülkeler

Türkiye’de en fazla LPG’li araçlar tercih ediliyor. Öyle ki, Avrupa İstatistik Ofisi’nin verilerine göre, Avrupa’da LPG’li otomobil oranının en fazla olduğu ülke Türkiye.

Abone Ol google-news

1991 Model Tofaş Rekor Fiyata Satıldı

Avrupa’da En Fazla LPG’li Araç Bulunan Ülkeler

Türkiye’de en fazla LPG’li (sıvılaştırılmış petrol gazı) otomobiller tercih ediliyor. Ülkedeki 100 otomobilden 38’si LPG ile çalışıyor. Avrupa’daki LPG’li otomobil oranı da açık ara en yüksek Türkiye’de. Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) 2019 verilerine göre Türkiye’de en az 4 milyon 661 bin LPG’li otomobil bulunuyor.

En Fazla LPG'li Araç Bulunan Ülkeler

Türkiye’de LPG’nin benzin ve dizele göre daha ucuz olmasından dolayı LPG’li araç sayısı son yıllarda yükselmeye devam ediyor. 2019 verilerine göre ülkedeki LPG’li araç oranı yüzde 37,4. dizel araç oranı yüzde 38,2 ve benzinli araç oranı yüzde 24,3. Türkiye’de otomobillerde LPG en çok tercih edilen yakıt türü olmasına rağmen Avrupa’da bir çok ülkede pek rağbet görmüyor.

Eurostat verilerine göre Türkiye’den sonra Avrupa’da LPG’li araç oranı en yüksek ülke Polonya. Bu ülkedeki otomobillerin yüzde 14’ü LPG’li. Üçüncü sırada yüzde yüzde 6,6 ile İtalya var. Dördüncü sırada ise yüzde 2,69 ile Kuzey Makedonya bulunuyor. Norveç’te ise LPG’li araç sayısı sıfır. Veri eksikliğinden dolayı örneğin Yunanistan, İrlanda, Slovakya ve İngiltere gibi ülkelerde toplam LPG’li araç sayısı tam olarak bilinmiyor.

En Fazla LPG'li Araç Bulunan Ülkeler

Ancak bu ülkelerde benzinli ve dizel dışında kalan alternatif yakıt türüyle çalışan araçların oranı oldukça düşük. Bu ülkeler hariç tutulduğunda Avrupa’daki toplam LPG’li araç sayısının yaklaşık üçte biri Türkiye’de bulunuyor.

En Fazla Benzinli Araç Kıbrıs, Finlandiya ve İsviçre’de

2019 verilerine göre en fazla benzinli otomobil yüzde 84 ile Hollanda’da. Daha sonra Kıbrıs. (yüzde 79,9). Bu ülkeyi sırayla Finlandiya, İsviçre ve Danimarka takip ediyor.

Türkiye, En Az Benzinli Otomobilin Olduğu Ülke

Benzinli otomobil oranının en düşük olduğu ülke ise Türkiye. Türkiye’de 2019 verilerine göre benzinli otomobil oranı yüzde 24. Bu oran Litvanya’da yüzde 26, Fransa’da yüzde 35.

Asya’daki En İyi ve En Kötü Yollara Sahip Ülkeleri buradaki haberimizden inceleyebilirsiniz. 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.