1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. EPGİS’ten Kar Marjlarının Yükseltilmesi Talebi: Akaryakıt Zamlarından Mağduruz

EPGİS’ten Kar Marjlarının Yükseltilmesi Talebi: Akaryakıt Zamlarından Mağduruz

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası(EPGİS) tarafından yapılan yazılı açıklamada gelen akaryakıt zamlarından rahatsız olunduğu belirtilerek çalışanların kar marjının yükseltilmesi talebinde bulunuldu.

Abone Ol google-news

Benzine Bir Büyük Zam Daha Geldi! Fiyatı 24 TL’yi Geçti

EPGİS’ten Kar Marjlarının Yükseltilmesi Talebi: Akaryakıt Zamlarından Mağduruz

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası(EPGİS), tarafından yapılan yazılı açıklama:

EPGİS'ten Kar Marjlarının Yükseltilmesi Talebi: Akaryakıt Zamlarından Mağduruz

Oluşan akaryakıt zamlarından biz de mağduruz. Yapılan her zam; bize sermaye ihtiyacı demek. Yapılan her zam; maktu olan kar marjımızı yüzdesel olarak daha da aşağı düşürüyor.

1 liranın, 55 kuruşu bayiye kalmaktadır. Bu 55 kuruşun, 25 kuruşu nakliyeye, 18 kuruşu banka ve kredi kartı komisyonuna gitmektedir. Bayinin satışlarının ortalama %85’inde Kredi Kartı kullanılmaktadır. Bunun getirdiği parasal yük hiç de küçümsenmeyecek boyuttadır.

Evet söz konusu nakliye bedeli, bayi kar payının yarısının ortadan kaldırmaktadır. Ne yazık ki dolum yerleri uzak olan bölgelerde bayilerin ödediği nakliye bedeli 55 kuruş olan bayi marjını, sıfır noktasına bile getirebilmektedir. Yıllarca bayilere ayrıca ödenen nakliye bedelin bugün toplam kar marjının içine konulması kabul edilemez.


Peugeot, “SUV Pazarı Liderliğini” Devam Ettirdi


Bize kalan 12 kuruş ile istasyonumuzdaki çalışanlarımızın maaşlarını, SGK, yemek yol bedellerini, elektrik, su ve diğer işletme giderlerini karşılamamız beklenmektedir. Sermayemiz eridi, dayanacak gücümüz kalmadı. İşletmelerimizi kapatmak istemiyoruz.

Bizler devletimize bağlı dürüst esnaflarız, bu zor günleri beraberce atlatabilmek için EPDK’dan; yaşayacağımız kadar oranda yani en azından asgari ücretin artırıldığı oranda kar marjımızın yükseltilmesini talep ediyoruz. 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.