1. Anasayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Gümrükte Kalan Lüks Otomobile Af Geliyor

Gümrükte Kalan Lüks Otomobile Af Geliyor

Yurt dışından sıfır araçmış gibi ithal edilen ve daha sonra ikinci el olduğu ortaya çıkan lüks araçların sahiplerine ikinci kez af geliyor.

Abone Ol google-news

Renault’un Rusya’daki Varlıkları Rus Devletine Devredildi

Gümrükte Kalan Lüks Otomobile Af Geliyor

Otomobillerin son sahipleri, otomobilin ilk satın alımı sırasında ödenmesi gereken özel tüketim vergisinin (ÖTV) yüzde 25’i oranında tutarı ödedikleri takdirde, otomobil üzerindeki el koyma ve müsadere kararları kalkacak. Hal böyle olunca olan yine dürüst vatandaşa oluyor. Çünkü bu otomobilleri dürüst vatandaşlar kaçak yollarla değil de resmi yollarla daha yüksek fiyatlara alıyor!

Gümrükte Kalan Lüks Otomobile Af Geliyor

Konuyla ilgili düzenleme, AK Parti milletvekillerinin imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan torba kanun teklifinin 14. maddesiyle hayata geçirilecek. Teklif uyarınca, Gümrük Kanunu’na geçici madde eklenecek. Galeriler tarafından Almanya başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinden sıfır otomobilmiş gibi getirilen otomobillerin sonradan ikinci el otomobil olduğu tespit edilince gümrük tarafından el konuluyor. Bu otomobillerin çoğunluğunun yurda girdikten sonra birçok kez el değiştirdiği ve ikinci, üçüncü sahiplerinin elinde iken kaçak olduğu tespit edilince el konulduğu kaydedildi.

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre; Torba yasa teklifindeki geçici maddeye göre, mevcut bir soruşturma kapsamında bulunan veya el konularak mülkiyetin kamuya geçirilmesi kararı verilen kara ulaşım otomobilleri ile ilgili olarak bir fırsat sunulacak. Söz konusu otomobil sahipleri 31 Aralık 2019 tarihine kadar ilgili gümrük idaresine başvurarak taşıtın ilk satın alımı sırasında ödenmesi gereken özel tüketim vergisinin yüzde 25’ini ödedikleri takdirde, el koyma kararı kaldırılarak, otomobil iade edilecek.

BEYANDA BULUNANA YÜZDE 15 ORANINDA VERGİ

Ancak sahiplerinden, otomobilin gümrükte muhafazasına ilişkin masraflar tahsil edilecek. Bu arada, gümrükçe henüz kaçak olduğu tespit edilmemiş bulunan otomobil sahipleri doğrudan kendileri beyanda bulundukları takdirde yüzde 25 yerine yüzde 15 oranında vergi ödeyerek, otomobillerine el konulmasını önleyebilecek.


Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Hesaplama Aracı


Teklifin gerekçesinde, iyi niyetli üçüncü kişilerin mağduriyetinin giderilmesinin amaçlandığı belirtildi. Benzer bir af düzenlemesi 2017 yılında da çıkartılmıştı. Dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşçı, Türkiye’ye yılda 500 bin araç ithal edildiğini, bunların yüzde 1.5-2.5 arasındaki kısmının galeriler tarafından gerçekleştirildiğini belirtti.

2007- 2016 yılları arasında bu şekilde ithal edilen otomobil sayısının 53 bin olduğunu kaydeden Aşçı, bunların bir kısmında değerin düşük gösterildiğini, bir kısmının ise ikinci el olarak yurda getirildiğinin sonradan tespit edildiğini söyledi. Aşçı, Almanya başta olmak üzere otomobil ithal edilen ülkelerle yapılan bilgi paylaşımı dolayısıyla, Türkiye’ye getirilmeden önce başka ülkede satışı yapılarak tescil edilen otomobilleri saptayabildiklerini belirtti. 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.