1. Anasayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Renault, 1 Ruble Karşılığında Avtovaz’daki Hisselerini Devredecek

Renault, 1 Ruble Karşılığında Avtovaz’daki Hisselerini Devredecek

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Fransız şirketi Renault’un Rusya’nın en büyük otomobil şirketi Avtovaz’daki yüzde 68 payını bir Rus enstitüsüne “1 ruble” karşılığında devredeceğini açıkladı.

Abone Ol google-news

Nisanda En Çok Satılan Lüks Otomotiv Markaları

Renault, 1 Ruble Karşılığında Avtovaz’daki Hisselerini Devredecek

Manturov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Renault’un Rusya’dan çekilmesine yönelik şirketle görüşmeler yürüttüklerini söyledi. Fransız şirketin, Rusya’daki faaliyetlerini sürdürebilmesi için gerekli kaynaklara ulaşamadığını belirten Manturov, “Renault bu nedenle Avtovaz’daki ve Avtoframosn’daki (Renault Rusya) payını devredecek. Avtoframosn, Moskova yönetimine devredilecek. Avtovaz’taki payını ise muhtemelen Rus Otomotiv Araştırma Enstitüsü NAMI adlı enstitümüze devredecek.” dedi.

Renault, Avtovaz'daki Hisselerini "20 Kuruş" Karşılığında Devredecek

Renault’un 5 ila 6 yıl içerisinde dönme hakkına sahip olacağına işaret eden Manturov, “Devir anlaşması 1 ruble (20 kuruş) bedelle olacak. Renault’un Moskova’daki fabrikası üretime devam edecek, Lada arabaları üretilebilir.” diye konuştu.

Manturov, Rusya’nın şirketleri ulusallaştırmak gibi bir planının olmadığını belirterek, “Ancak bir şirketin şu anda kaynakların teslimatını sağlama imkanı yoksa, sonsuza kadar bekleyemeyiz. Bir alternatif bulmak zorundayız.” dedi.

Renault, geçen Rusya’daki fabrikasında üretimi durdurma kararı almış, Avtovaz için seçeneklerini gözden geçirdiğini duyurmuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümetin önerdiği, ülkeden ayrılma kararı alan yabancı şirketlere devlet tarafından yönetim atanmasına yönelik teklifi desteklemişti.

Buradan “2022 Yılında Ehliyet Almak İçin Ödemeniz Gereken Ücretler” inceleyebilirsiniz.

Buradan “Kick Down Nedir, Nasıl Çalışır ve Arızaları Nelerdir?” inceleyebilirsiniz.

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.