1. Anasayfa
  2. Otomobil Teknik Bilgileri
  3. Honda Jazz Yeni Hava Yastığı

Honda Jazz Yeni Hava Yastığı

Honda’nın B segmenti modeli Jazz, yeni versiyonuyla birlikte yolcuların güvenliği için ön orta hava yastığıyla geliyor.

Abone Ol google-news

Motor Rektifiye Fiyatları 2022 – Motor Yenileme Nasıl Yapılır?

Honda Jazz Yeni Hava Yastığı

Honda’nın ‘Elektrik Vizyon Stratejisi’ kapsamında oluşturulan “e:Technology” markası altında e:HEV logosunu taşıyan ilk model olan Jazz, yeni güvenlik donanımı ile Avrupa’nın en güvenli otomobillerinden biri olmayı hedefliyor. Honda’nın yolcu güvenliğine verdiği önemi yansıtan yeni hibrit Jazz modeli. Sınıfında Avrupa’da güvenlik teknolojileri konusunda iddiasını orta hava yastığını standart sunan tek model olmasıyla ortaya koyuyor.

Honda Jazz Yeni Hava Yastığı

Yeni Hava Yastığı

Honda’nın B segmenti otomobili Jazz modelinde yer alan yeni ön orta hava yastığı, sürücü ile yolcu arasındaki boş kısma doğru açılarak yolcu güvenliğini artıracak. Yeni Jazz’daki 10 hava yastığından biri olan ve sürücü koltuğunun sırtlığına monte edilen. Bu yeni hava yastığı, yandan çarpışma anında sürücü ile yolcu arasındaki doğrudan teması önleyerek ve çarpmanın etkisinin azalmasını sağlıyor. Eklenen yeni güvenlik donanımında, hava yastığının açılma sırasında maksimum koruma sağlaması ve doğru açılması için hava yastığını bir yay şeklinde sürücünün çevresine yönlendiren üç bağlantı ipi yer alıyor. Çarpışma anında yeni ön orta hava yastığı, iki tarafın özelliğiyle uyumlu bir şekilde çalışıyor.

Hem sürücü hem de yolcu için emniyet kemeri ön gerdiricileri, sürücü veya ön yolcunun yanal hareketini azaltıyor. Söz konusu azaltma hareketi yüksekliği arttırılan orta kol dayama ile destekleniyor. Honda’nın şirketi içi test sonuçlarına göre söz konusu yeni teknoloji sayesinde kafa yaralanmaları çarpışma tarafındaki yolcuda yüzde 85 ve diğer yolcuda yüzde 98 azaltabiliyor.

Jazz’da arka koltuk i-side hava yastığı sistemi de sunuluyor. Arka koltuk minderine monte edilen. Bu benzersiz çift aşamalı hava yastığı, C sütunu veya kapı bölgesinde olası bir yandan çarpma anında arka koltuk yolcusunu korumak üzere devreye giriyor. Söz konusu hava yastığı, yeni Honda Jazz’ın 1.203 litreye varan bagaj hacmi sunduğu ‘Sihirli Koltuklar’ özelliğini etkilemiyor.

Yeni ön orta hava yastığına ek olarak, sürücünün diz bölgesindeki SRS hava yastığı, bu bölgedeki yükleri azaltırken. Aynı zamanda tüm vücudun ileri hareketini baskılayarak baş ve göğüs bölgesi koruma performansının iyileştirilmesine katkıda bulunuyor. Yeni Jazz, Honda’nın tescilli Advanced Compatibility Engineering gövde yapısı teknolojisini kullanarak pasif güvenlik performansı için temel oluşturuyor. Bağlı yapısal elemanlardan oluşan bir ağ çarpışma enerjisini aracın önüne eşit olarak dağıtarak yolcu bölmesine aktarılan kuvvetleri azaltıyor. ACE sadece çarpışma enerjisini gövde boyunca dağıtarak otomobil ve yolcuları korumakla kalmıyor, aynı zamanda diğer araca uygulanan çarpışma enerjisini de azaltıyor. Söz konusu güvenlik performansı, yolcuları büyük ve küçük araçlarla çarpışmalarda aynı korumayı sağlıyor.

Honda Güvenlik Özellikleri

Honda SENSING birçok teknolojiyi bünyesinde barındırıyor. Araçtaki pasif güvenlik özellikleri, en güncel Honda SENSING aktif güvenlik ve sürüş destek teknolojileri paketiyle tamamlanıyor. Yeni daha geniş açılı ve daha yüksek çözünürlüklü kamera, çok amaçlı kameranın ve önceki nesil Jazz’daki Şehir İçi Aktif Fren Sistemi (CTBA) sensör kurulumunun yerini alıyor. Yeni kamera; aracın yol dışına çıktığını, yaklaşmakta olan bir aracı veya sinyaller etkin olmadığında aracın şerit değiştirdiğini tespit etme dahil daha geniş bir alanı ve daha fazla sürüş koşulunu tanımlayabiliyor. Kamera aynı zamanda sürekli net bir görüş için buğulanmayı da önleyebiliyor. Aydınlatması olmayan yollarda yayaları da tespit etmek için gece kullanım özellikleri daha da geliştirilen. Çarpışma Önleme Fren Sistemi kavşaklarda dönüş yaparken karşıdan bir araç gelmesi halinde sürücüyü uyarıyor.

Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemi sürüş hızını öndeki araca göre ayarlarken aynı zamanda düşük hız sürüşlerini de destekliyor. Şerit Takip Sistemi 72 km/s ve üzerindeki hızlarda şehir içinde, şehirlerarası yollarda ve çok şeritli otoyollarda sürüş güvenliğini destekliyor. Yoldan Çıkma Önleme Sistemi, aracın asfalt dışına çıkması, yaklaşmakta olan bir araç olması veya sinyaller etkin olmadığında aracın farklı bir şeride geçmesi halinde sürücü uyarıyor.

Trafik İşareti Tanımlama Sistemi trafik işaretlerini tanımlayarak bunların gösterge panelinde görüntülenmesini sağlıyor. Hız Sınırı ve Girilmez trafik işaretlerini tanımlayan sistem aynı anda iki işareti birden gösterge panelinde gösterebiliyor. Akıllı Hız Sabitleme Sistemi ise aracın hızını sistemin tanımlamış olduğu hız sınırı işaretine uygun olarak ayarlıyor. Algılanan Hız Sınırı İşareti o anki sürüş hızından daha düşük ise sistem önce sürücüyü görsel ve işitsel uyarıyor. Ardından aracın hızını düşürüyor.

Otomatik Uzun Far Yardımcısı 40 km/s ve üstündeki hızlarda yol ve sürüş şartlarına uygun bir şekilde uzun farları otomatik olarak etkinleştiriyor ve devreden çıkartıyor. Executive donanım seviyesinde standart olarak Arka Çapraz Trafik Uyarısı ile desteklenen Kör Nokta Bilgi Sistemi sunuluyor.

Buradan “Otomobil Üreticilerinin Kullandığı Kısaltmalar ve Anlamları” inceleyebilirsiniz.

Buradan “Kuş Pisliği Araba Boyasına Zarar Veriyor mu?” inceleyebilirsiniz.

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.