1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Hyundai, Çip Krizine Yeni Çözüm Buldu

Hyundai, Çip Krizine Yeni Çözüm Buldu

Otomotiv sektörünü derinden etkileyen küresel çip kıtlığıyla baş edebilmek için çözüm arayışında olan Hyundai Motor Group, yeni bir çözüm buldu. Hyundai otomobillerinde ev aletleri çipleri kullanmayı düşünüyor.

Abone Ol google-news

Benzin ve Motorine Bir Büyük Zam Daha Geldi

Hyundai, Çip Krizine Yeni Çözüm Buldu

Güney Koreli otomobil devi, bu kontrolörlerin şu anda kullandıkları ve otomotiv çip üreticilerinden tedarik ettiklerinin yerini alıp alamayacağını görmek için testler yapıyordu. Yapılan testler bu bileşenlerin otomobillerde benzer parçaların yerini alabileceği belirlendi. Ek olarak bu yongalara yönelik talep otomotiv endüstrisi çipleri kadar yüksek değil. Dolayısı ile Hyundai üretimi sürdürmek için gerekli çip tedariğini sağlayabilecek.

Hyundai, Çip Krizine Yeni Çözüm Buldu

Otomobillerde kullanılan çipler elbette ki endüstrinin ihtiyaçlarına göre özel olarak üretiliyor. Dolayısı ile zorlu koşullara dayanıklı olup olmadıklarının belirlenebilmesi için zaman alıcı sertifikasyon süreçlerine tabi tutuluyorlar. Elektronik cihaz çiplerinde bu kadar yüksek standartlar aranmıyor.

Hyundai’nin kullanmak istediği çip ana sistemden ziyade aydınlatma kısmında görev yapacağı için kullanılmasının önünde herhangi bir engel gözükmüyor. Tüm otomobil üreticileri çip krizinin etkilerini azaltmak için farklı yollar bulma arayışında.

Bunlardan biri olan Tesla, satış hedeflerini tutturmak ve yarı iletken tedarik sıkıntısının olumsuz etkilerini azaltmak için Çin’de üretilen bazı Model 3 ve Model Y otomobillerinin direksiyon sistemlerinde bulunan iki elektronik kontrol ünitesinden birini kaldırmaya karar vermişti. 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.