1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Sıfır Otomobillerin İkinci El Diye Daha Yüksek Fiyatlarla Satıldığı İddia Edildi

Sıfır Otomobillerin İkinci El Diye Daha Yüksek Fiyatlarla Satıldığı İddia Edildi

Hükümetin ÖTV’ye yaptığı indirimi vatandaşa yansıtmak istemeyen otomobil bayileri, sıfır araçlara plaka taktırıp ikinci el olarak piyasaya pahalı bir şekilde sürüyor.

Abone Ol google-news

Nisan Ayında Trafiğe Kaydı Yapılan Araç Sayısı Açıklandı

Sıfır Otomobillerin İkinci El Diye Daha Yüksek Fiyatlarla Satıldığı İddia Edildi

Otomobiller fiyatları adeta cep yakıyor… Sadece sıfır değil, ikinci elde de durum böyle. 200 bin liranın altında olan araç modeli bir elin 5 parmağını geçmezken, bayilerin ÖTV düşüşünü yansıtmamak için sıfır araçları alarak, ikinci el şeklinde piyasaya sürdüğü belirlendi.

Sıfır Otomobillerin İkinci El Diye Daha Yüksek Fiyatlarla Satıldığı İddia Edildi

Otomobil fiyatlarını neden düşmediğine ilişkin bir video yayınlayan Erhan Usta, “Sıfır otomobillerde yapılan düzenbazlığı, soygunu anlatıyorum” başlıklı bir video yayınladı: “Buraya bakalım. Bunların hepsi aslında sıfır araç. ÖTV’lerde eşik değer yükseltildi. Dolayısıyla bazı vergi oranları yüzde 45’e çekilmişti. Ancak şimdi ilk satıcılar, bayiler ÖTV düşüşünü yansıtmamak için seri halde plaka alıyorlar. Araç hiç kullanılmıyor, plaka takılıyor. Bunlar ikinci el olarak satılıyor. Sıfır araç ama ikinci el olarak satılıyor. 50-60 bin lira vergi düşüşünü yansıtmıyor, daha yüksek fiyatla piyasaya sürülüyor.”

https://twitter.com/55erhanusta/status/1462110596334338048?s=20

 


Dünyanın En Güvenilen Otomobil Markaları Belli Oldu


Konuyla ilgili olarak gazeteci Emre Özpeynirci bir tweet paylaştı. Söz konusu videoda yer alan arabaların bir enerji şirketine ait filo araçları olduğunu; bazı araçların hafif ticari araç sınıfına girdiğini ani ÖTV’si %15 olduğu için bahsedilen vergi kapsamında olmadığını belirten Özpeynirci, iddiaların gerçeği yansıtmadığını ortaya koymuş oldu.

https://twitter.com/eozpeynirci/status/1462353589872037893?s=20 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.