1. Anasayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. İkinci El Otomobil Alacaklar Dikkat! Fiyatların Durgunlaşacağı Tarih

İkinci El Otomobil Alacaklar Dikkat! Fiyatların Durgunlaşacağı Tarih

İkinci El Otomobil Alacaklar Dikkat! Fiyatların Durgunlaşacağı Tarih Pandemi nedeniyle otomotiv sektöründe fabrikaların üretime ara vermesi nedeniyle sıfır otomobil stokları tükendi. 3 aylık aranın ardından tekrardan üretime başlayan otomobil fabrikaları 3 ay önceden verilen siparişler teslim edilmeye başlandı. Pandemi süreci içinde toplu taşıma araçlarını kullanmak istemeyenlerin sayısı arttı. Bu süre içinde sıfır araç bulunmaması nedeniyle

Abone Ol google-news

Renault’un Rusya’daki Varlıkları Rus Devletine Devredildi

İkinci El Otomobil Alacaklar Dikkat! Fiyatların Durgunlaşacağı Tarih

Pandemi nedeniyle otomotiv sektöründe fabrikaların üretime ara vermesi nedeniyle sıfır otomobil stokları tükendi. 3 aylık aranın ardından tekrardan üretime başlayan otomobil fabrikaları 3 ay önceden verilen siparişler teslim edilmeye başlandı.

Pandemi süreci içinde toplu taşıma araçlarını kullanmak istemeyenlerin sayısı arttı. Bu süre içinde sıfır araç bulunmaması nedeniyle ikinci el otomobillere olan talepte artış yaşandı.

Fiyatlarda her geçen gün yaşanan bu artışlar karşısında otomobil alacaklar beklemeye başladı.

ÖTV indirimi olacağına dair iddialar ortaya atıldı. Ancak konu hakkında sektör temsilcileri tarafından iddialar yalanlandı.

Otomobilini satmak isteyenler ise araç fiyatını belirlerken satış fiyatını online araç satış platformlarına bakıp. Emsalinin üzerinde bir fiyat belirledikten sonra araç satışını yapıyor. Araç satanların çoğunlukla bu şekilde ikinci el araç satışı yapması sebebiyle ikinci el araba fiyatları sıfır araba fiyatlarını geçmeye başladı. Ayrıca pandemi nedeniyle sıfır araba stoklarının tükenmesi de bu durumu etkiledi.

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, otomobil piyasasının 2-3 ay sonrasında tekrar normale dönerek ikinci el fiyatlarının dengeleneceğini söyledi.

Fiyatlarda bir düşüş beklemediklerini ifade eden Şahsuvaroğlu, “Ama şunun da altını çizmek istiyorum; biz genç ve dinamik bir ülkede yaşıyoruz. Yani geçmiş dönemden bugüne kadar neyin fiyatı düştü ki bugün ‘ileride ikinci el fiyatları düşer’ diyebilelim. Bu arz-talep dengesindeki ters orandan ötürü olan bir durum. Herkesin şu anda, aynı anda istediği arabayı alma şansı yok. Çünkü Avrupa’daki fabrikalar da zaten mayısın üçüncü haftasında üretime başladı.” değerlendirmesinde bulundu.

Fiyatlardaki Artış Alıcıları Caydırıyor

İstanbul Bağcılar’da ikinci el otomobil ticaretiyle uğraşan galeri sahibi Cumhur Halıcı, fiyatlardaki yükselişlerin satın alma planlarını ertelediğini ve bu nedenle vatandaşların ikinci el araç alırken temkinli davrandığını söyledi.

Halıcı “İkinci el piyasasında fazla alım-satım olmuyor. Fiyatların her geçen gün yükselmesi alıcıları caydırıyor. Vatandaşlar 70-80-90 bin liraya iyi araba almak istiyorlar ancak şu anki durumda iyi arabaların fiyatları ikinci elde 120-130 bin liradan başlıyor. Bununla birlikte biz galerici olarak sattığımız arabanın yerine aynı fiyata araba alamıyoruz. Örneğin 100 bin liraya sattığım arabanın aynısını yine aynı fiyattan bulamıyorum. Piyasada fiyatların sürekli artması galericiler için iyi değil.” dedi.

Düşük Peşinatla Araç Almak İstiyorlar

Otomobil almak isteyenlerin düşük paralarla arayışa girdiklerini ve aldıkları maaşa göre ödemelerin yüksek çıkması nedeniyle bazılarına kredi çıkmadığına değinen Halıcı “Bazı finans kuruluşları kredi vermeye yanaşmıyor. Vatandaşların da primleri asgari ücretten gösterilince kredi çekmeleri zorlaşıyor.” açıklamasında bulundu.

İkinci El Otomobil Alacaklar Dikkat! Fiyatların Durgunlaşacağı Tarih

Fiyatlar Eylül Ayı Gibi Durgunlaşır

İkinci el piyasasında fiyatların Eylül ayı gibi durgunlaşacağına değinen Halıcı sözlerine şöyle devam etti: “İkinci el otomobillerin fiyatları Eylül ayı gibi durgunlaşır. Fiyatlar geriye gelmez ancak stabil hale gelebileceğini düşünüyorum.”

ÖTV İndirimi Beklentisi Yok

ÖTV indirimine ilişkin olarak kim olduğu belli olmayan kişilerin açıklamalar yaparak lobi oluşturmaya çalıştığını belirten Halıcı “Sıfır otomobilde ÖTV indiriminin olacağını düşünmüyorum. Talep olan bir malın fiyatı düşmez. Ayrıca ÖTV indirimi şu anda olursa stokta da otomobil olmadığı için ikinci elde fiyatlar yine yükselişe geçecektir.” dedi.

Diğer Paylaşımlar
Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.