1. Anasayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. İkinci El Otomobil Fiyatları Düşecek Mi?

İkinci El Otomobil Fiyatları Düşecek Mi?

İkinci El Otomobil Fiyatları Düşecek Mi? İkinci El Otomobil Fiyatları Düşecek Mi? Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, şubat ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarı 47 bin 122 adet seviyesinde gerçekleşti. 24 bin 875 adet olan 2019 yılı şubat ayı otomobil ve hafif ticari araç pazar toplamına göre satışlar yüzde 89,44 arttı. Yeni yıla

Abone Ol google-news

“İkinci El Otomobil İthalatı Önerisi”

İkinci El Otomobil Fiyatları Düşecek Mi?

İkinci El Otomobil Fiyatları Düşecek Mi?

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, şubat ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarı 47 bin 122 adet seviyesinde gerçekleşti. 24 bin 875 adet olan 2019 yılı şubat ayı otomobil ve hafif ticari araç pazar toplamına göre satışlar yüzde 89,44 arttı.

Yeni yıla iyi başlayan Türkiye otomotiv pazarı, büyümesini şubat ayında sürdürerek rekorların kırıldığı 2015-2016-2017 yıllarının şubat aylarına yakın seviyede performans gösterdi.

Aralık 2019’dan bu yana sıfır araca yoğun ilginin devam etmesine karşın araç almak isteyen tüketicilerin bir bölümü, piyasadaki araç yetersizliğinden dolayı mart ve nisan ayları için sıraya girmek zorunda kaldı. Söz konusu araç tedariki sorununun bu aydan itibaren sona erip ermeyeceği ise merak konusu oldu.

“ÇİN’DEKİ KORONA VİRÜSÜN DE CİDDİ ETKİSİ VAR”

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Biz ithalatı Avrupa’dan yapıyoruz. Avrupalının yan sanayi tedarikçisi de ağırlıklı olarak Çin. Ağırlıklı Çin olan yerde koronavirüs endişesiyle mal sevkiyatlarında ciddi manada sıkıntı var. Bu noktada koronavirüsün de ciddi etkisi var.” diye konuştu.

Piyasalardaki tedarik sorununun bu ay çözüme kavuşmasının beklendiğini ifade eden Şahsuvaroğlu, şunları kaydetti: “Baktığımızda, mart ayında bu iş çözülür, nisan ayına kalmaz. Nisan ayında herkes istediği aracı bulur. Zaten şubat ayında 47 bin araç satılmış. Demek ki aslında tüketici istediğini bulmuş da istediği gün bulamamış. Filo perakende oranına bakacak olursak orada büyük bir farklılık yok. Filo satışları lehine bir pazar açılımı yok, daha öncekilere benzer şekilde devam ediyor. Bütün ezberlerin dışında bir rakam yok. Eşitlik ilkesi devam ediyor.”

Yerli ve ithal araç tedarikçileri de tedarik sorununun büyük oranda bu aydan itibaren kalkacağını belirtiyor.

Eskisi Yenisinden Daha Pahalı Olan Otomobiller

Bayilerde sıfır araç fiyatlarının yüksek olması insanları başka bir alternatif olan ikinci el araçlara yöneltiyor. Böyle olunca da ikinci el araçların fiyatlarında da artış görülüyor. İkinci el araç fiyatlarının da sıfır araçlar kadar yüksek olması nedeniyle araç alacaklar fiyatların düşmesini bekliyor.

Sıfır araca olan yoğun ilginin devam etmesiyle araba almak isteyenlerin tercihini sıfır arabadan yana kullanmasıyla ikinci el fiyatlarında düşüş bekleniyor.

ARAÇLARDA ÖTV İNDİRİMİ OLACAK MI?

İkinci el araç alımı yapacak vatandaşlar için yapılan açıklamaya göre, ÖTV indiriminin 2020’nin ilk ortasına doğru yapılabileceği işaret edildi. ÖTV indirimi uygulaması hayata geçtiği takdirde ikinci el araba fiyatları gerçek eder fiyatlarına gelecek.

Benzin ve Motorine Ne Kadar İndirim Geldi?

Türkiye’de 2020 Yılın Otomobili Finalistleri Belli Oldu

2020’nin En Çok Satan Otomobilleri Belli Oldu

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.