1. Anasayfa
  2. Otomobil Teknik Bilgileri
  3. İmmobilizer Nedir, İmmobilizer Arızası Nasıl Anlaşılır?

İmmobilizer Nedir, İmmobilizer Arızası Nasıl Anlaşılır?

İmmobilizer, motorlu taşıtlarda kullanılan anahtar tanıma sistemi. Araç kontak anahtarının içine düzenek yerleştirilmesi ve aracı çalıştıracak devrenin yalnızca bu anahtar ile çalışabilmesi esasına dayanır. Anahtar, devreyi tamamlar.

Abone Ol google-news

Motor Rektifiye Fiyatları 2022 – Motor Yenileme Nasıl Yapılır?

İmmobilizer Nedir, İmmobilizer Arızası Nasıl Anlaşılır?

İmmobilizer’ın Tarihçesi: İmmobilizer sistemi ortaya çıkışı ilk olarak 1944 yılına dayanmaktadır. İmmobilizer sistemi araç güvenliği amacıyla geliştirilmiştir. İmmobilizer sistemi Frank Marugg tarafından keşfedilmiş ve 1958 yılında bu keşfin patentini de almıştır. İmmobilizer ilk kez 1997 yılında İngiltere’de tüm araçlarda zorunlu hale getirilmiştir. Günümüzde ise İmmobilizer sistemi yeni çıkan araçların çoğunda bulunmaktadır.

İmmobilizer Nedir

İmmobilizer, motorlu taşıtlarda kullanılan anahtar tanıma sistemi olarak bilinmektedir. İmmobilizer bulunan araçlar düz kontak yaparak veya başka bir anahtar ile motor çalışmaz. Hırsızlığa karşı koruma sağlayan sistem, araçta kontak anahtarının çıkartılmasıyla otomatik olarak devreye girer. Anahtar kontağa takılıp çevrilmesiyle, immobilizer sisteminin anahtarda bulunan parçayla eşleşmesiyle, sistem devre dışı kalır.

İmmobilizer sistemi üç farklı şekilde çalışabilmektedir. İlk olarak bazı immobilizer sistemleri kontak anahtarındaki parça ile ile motor sistemindeki diğer parça eşleşmediği takdirde ya da düz kontak ile çalıştırılmaya uğraşıldığı sırada; arabanın ateşleme sistemini otomatik kilitliyor. Bazılarında ise aynı durumda arabanın gazını kilitleyen veya her ikisini de aynı anda kilitleyen sistemler mevcut.

İmmobilizer Arızası Nasıl Anlaşılır?

İmmobilizer, kontak anahtarında meydana gelen hasar nedeniyle sistemde arıza oluşabilir. Anahtarı kontağa taktığınızda ise; Anahtarı çevirdiğinizde ışıkların gelmemesi veya geç gelmesi, aracın marş alması ancak motorun çalışmaması veya gösterge panelinde immobilizer arıza ışığı yanar.

Buradan “ÖTV Muafiyeti Nedir? ÖTV Muafiyetli Araç Alma Şartları Nelerdir?” inceleyebilirsiniz.

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.