1. Anasayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. İstanbul Trafik Vakfı Artık Araç Çekmeyecek!

İstanbul Trafik Vakfı Artık Araç Çekmeyecek!

İstanbul Trafik Vakfı Artık Araç Çekmeyecek! İstanbul Trafik Vakfı Artık Araç Çekmeyecek! İstanbul Valiliği, kent genelinde park yasağını ihlal eden araçları çekme, taşıma ve kurtarma işlemlerini gerçekleştiren İstanbul Trafik Vakfı’nın artık bu faaliyetlerini sona erdirdiğini duyurdu. Bu işlemlerin artık trafik polislerince yapılacağı belirtildi. Ancak İstanbul’da İstanbul Trafik Vakfı’nın filosuna sahip başka bir kuruluş bulunmuyor. Milyonluk

Abone Ol google-news

AB’de Yeni Otomobil Satışları Nisanda Düştü

İstanbul Trafik Vakfı Artık Araç Çekmeyecek!

İstanbul Trafik Vakfı Artık Araç Çekmeyecek!

İstanbul Valiliği, kent genelinde park yasağını ihlal eden araçları çekme, taşıma ve kurtarma işlemlerini gerçekleştiren İstanbul Trafik Vakfı’nın artık bu faaliyetlerini sona erdirdiğini duyurdu. Bu işlemlerin artık trafik polislerince yapılacağı belirtildi. Ancak İstanbul’da İstanbul Trafik Vakfı’nın filosuna sahip başka bir kuruluş bulunmuyor. Milyonluk ‘pazar’ın nasıl şekilleneceği şimdilik merak konusu…

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada “1996 yılında kurulan İstanbul Trafik Vakfı, ilimizde park yasağını ihlal eden araçları çekme, taşıma ve kurtarma faaliyetlerini sona erdirdi. 05 Kasım 2019 tarihinde toplanan İstanbul Trafik Vakfı Kurucular Kurulu, vakıf araçlarıyla verilmekte olan park yasağını ihlal eden araçları çekme, taşıma ve kurtarma faaliyetlerinin 30 Kasım 2019 tarihi itibariyle sonlandırılmasına karar vermiştir.” denildi.

İstanbul Trafik Vakfı’nın bünyesinde çekici hizmeti veren bin 202 araç bulunuyor.

Açıklamada; milyonlarca liralık tüm bu işlemlerin hangi kurum ya da kuruluş tarafından sürdürüleceğine ilişkin bilgi verilmedi. Ancak mevcut durumda, İstanbul Trafik Vakfı’nın yanı sıra, ilçe emniyet müdürlükleri bünyesinde faaliyet gösteren, Emniyet’e bağlı vakıf ve dernekler de var.

Araç çekme işlemini bu kuruluşların yapması öngörülüyor.

2018 yılında belediyelerin trafikle ilgili yetki ve sorumluluklarını tam olarak yerine getirmesi için bir yasal düzenleme yapılması gündeme gelmişti. Düzenleme ile park yasağına uymayan araçları çekme escort ankara görevinin de Emniyet’ten alınıp, Avrupa ülkelerinde olduğu gibi büyükşehir belediyelerine devredilmesi planlanıyordu.

İstanbul Trafik Vakfı Artık Araç Çekmeyecek!

Trafikten men edilen ve 6. ayda otoparktan alınmayan araçlar için 27.04.2005 tarihli resmi gazetede yayınlanan 5335 sayılı kanuna göre işlem yapılır.

Ayrıca buluntu olması nedeniyle veya Kanun hükümleri gereğince trafikten men edilerek alıkonulan, ancak sahipleri tarafından altı ay içinde teslim alınmayan veya aranmayan araçlar Hazinece satılarak, bedelleri emanet hesabına alınır. Bu araçların maliklerinden adresi bilinenlere, satışından önce tebligat yapılır. Satıldığı tarihten itibaren beş yıl içinde müracaat halinde emanet hesabındaki bedeller, işlemler sırasında yapılan masraflar düşüldükten sonra ilgililerine iade edilir. Beş yıl içinde herhangi bir müracaatın olmaması halinde söz konusu bedeller Hazineye irat kaydedilir.

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar