1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Kış Lastiği Alamayanlar İçin Lastik Kiralama Dönemi

Kış Lastiği Alamayanlar İçin Lastik Kiralama Dönemi

1 Aralık’ta başlayan zorunlu kış lastiği uygulaması nedeniyle lastikçilerin yolunu tuttu. Lastikçiler için yoğun bir mesai başladı. Lastik alacak vatandaşlar ise fiyatlar karşısında şaşkın.

Abone Ol google-news

Benzin Fiyatlarına İndirim Bekleniyor

Kış Lastiği Alamayanlar İçin Lastik Kiralama Dönemi

Döviz ve enflasyondaki yükseliş sürerken, bu sezon, sıfır bir kış lastiği takımının fiyatı 2 bin 500 liradan başlıyor. İkinci el kış lastikleri bu yıl daha çok tercih edilirken, ikinci elde aradığını bulamayan sürücüler kış lastiği kiralama seçeneğine başvuruyor.

Kış Lastiği Alamayanlar İçin Lastik Kiralama Dönemi

Hürriyet’ten Taylan Özgür Dil’in haberine göre; piyasada satılan kış lastiklerinin tanesi ortalama 700 liradan başlıyor. Bir kurumsal lastik şirketinin franchise bayisi Mustafa Sünger, “Bu sene lastik fiyatlarını tutmak mümkün olmadı. Fiyatlar lastiğin ebatına ve kalitesine göre değişiyor. Piyasada en çok satılan ebat 205/55R16’dır. Bu ebatların tanesinin fiyatı 750-800 liraya çıktı. Dört adedinin fiyatı işçilik hariç 3 bin lira. Sezon başlarken tanesini 500 liraya satıyorduk. Önümüzdeki hafta fiyatlar daha da artabilir. Kaliteli bir takım alayım dersen işler biraz daha farklı. Tanesi 5 bin liraya bile lastik var. Kaliteli bir takım kış lastiğinin fiyatı ise ortalama 4-5 bin lira arasında değişiyor” ifadelerini kullandı.


Otomobil Alacaklara ve Satacaklara Önemli Uyarı


Kış lastiğindeki fiyat artışları yeni girişimleri de ortaya çıkarmış durumda. Sıfır takım kış lastiği alamayan veya ikinci elde aradığını bulamayan vatandaşlar kış lastiği kiralayabiliyor. Lastik kiralama hizmeti veren bir şirketten ebatlar ve kiralanacak tarihler belirlenerek hizmet alınabiliyor. Burada, 195/60/R15 boyutlarında lastik takımı, 22 Aralık-1 Nisan tarihleri arası seçildiğinde 1638 lira bedelle kiralanabiliyor. Daha ekonomik modeller için ise sistem 977 lira fiyat gösteriyor. 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.