1. Anasayfa
  2. Otomobil
  3. KKTC’nin Yerli Otomobili GÜNSEL B9 Özellikleri

KKTC’nin Yerli Otomobili GÜNSEL B9 Özellikleri

KKTC’nin Yerli Otomobili GÜNSEL B9 Özellikleri KKTC’nin Yerli Otomobili GÜNSEL B9 Özellikleri Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Ar-Ge ekipleri ile Otomotiv Mühendisliği Bölümü tarafından uzun yıllar süren çalışmalar sonucu ortaya çıkan, 2016’de prototip üretimi tamamlanan KKTC’nin yerli ve elektrikli otomobili GÜNSEL’in ilk modeli B9 ile ikinci modeli SUV tipi J9’un tanıtımı yapıldı. Günsel B9‘un özelliklerine baktığımızda

Abone Ol google-news

Yeni 2023 BMW 3 Serisi Tanıtıldı: İşte Özellikleri

KKTC’nin Yerli Otomobili GÜNSEL B9 Özellikleri

KKTC’nin Yerli Otomobili GÜNSEL B9 Özellikleri

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Ar-Ge ekipleri ile Otomotiv Mühendisliği Bölümü tarafından uzun yıllar süren çalışmalar sonucu ortaya çıkan, 2016’de prototip üretimi tamamlanan KKTC’nin yerli ve elektrikli otomobili GÜNSEL’in ilk modeli B9 ile ikinci modeli SUV tipi J9’un tanıtımı yapıldı.

Günsel B9‘un özelliklerine baktığımızda aracın seviye 2 otonom bir araç olduğunu ve OTA güncelleme desteğine sahip olduğunu biliniyor.

Alüminyum şasi üzerine inşa edilen Günsel B9’un gövdesi, çelikten 5 kat daha sağlam olduğu söylenen karbon kompozit malzemelerden imal edilmiş. Günsel B9’un 74 kilogram ağırlığındaki elektrik motorundan 140 kW (187 HP) güç alıyor. Aracın tabanında 350 kilometre menzil sunan 400 volt’luk 52.5 kWh kapasiteye sahip batarya yer alıyor. Standart olarak şarj işlemi 7 saat olan Günsel B9, hızlı şarj ile 20 dakikada tam doluyor. Günsel B9’un rejeneratif fren sistemi sahip olması nedeniyle frenleme esnasında bataryasını şarj edebiliyor. 0-100 km/s hızlanma süresi 8 saniye sürüyor. Maksimum hızı ise 170 km/s ile sınırlandırılmış.

KKTC’nin yerli otomobilleri, 2016 yılında temelleri atılan ve 2019 yılında inşası tamamlanan fabrikada üretilecek. Tesiste üretim bandına çıkan ilk model Günsel B9 olacak. 2020 yılında 200 araç üretilecek. GÜNSEL’in seri üretimi ise 2021’de başlayacak.

KKTC'nin Yerli Otomobili GÜNSEL B9 Özellikleri

KKTC'nin Yerli Otomobili GÜNSEL B9 Özellikleri

Yerli Otomobil

Yerli otomobilin tasarım sürecini anlatan belgesel

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.