1. Anasayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Mustafa Kemal Atatürk’ün Kullandığı Arabalar

Mustafa Kemal Atatürk’ün Kullandığı Arabalar

Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı yaptığı süre boyunca kullandığı arabalar bugün Anıtkabir’de sergilenmektedir.

Abone Ol google-news

“İkinci El Otomobil İthalatı Önerisi”

Mustafa Kemal Atatürk’ün Kullandığı Arabalar

Tarihe mal olmuş tüm liderlerin hayatları merak konusudur. Atatürk’ün hayatına ilişkin de klişe ders kitaplarında yazanlardan ötesi hakkında bilgi edinmek adeta heyecan verir. Özel hayatı, askeri hayatı, devlet yönetimi gibi konulara ek olarak en sevdiği yemek, gün içinde sıklıkla tekrarladığı rutin alışkanlıkları, hobileri tek tek araştırmaya değer konulardır. Onun hakkında çok merak edilen ayrıntılardan biri de Atatürk’ün hangi arabaları kullandığı ve belki de nasıl bir otomobil zevki olduğudur.

Atatürk’ün Kullandığı Arabalar

Dönemin şartları ve otomotiv sektörünün bugünkü miktarlarda üretim yapamadığı göz önüne alınırsa, Atatürk’ün de şahsına özel bir araba koleksiyonu olmadığı anlaşılır. Atatürk’ün arabaları hep makam araçları olmuştur. Kendi şahsına ait bir araba sahibi olmamıştır. Bu arabalar dönemin en prestijli markaları olan Cadillac ve Lincoln ürünlerdir. Medyada pek bahsedilmeyen ancak bazı akademik araştırmalarda görülen bir Mercedes’i de olmuştur. Onun Cumhurbaşkanlığı yaptığı süre boyunca kullandığı arabalar bugün Anıtkabir’de sergilenmektedir.

Atatürk’ün Cadillac Marka Arabası

Atatürk’ün makam aracı olarak kullanmış olduğu bu otomobil, Cadillac 80 serisi olup, özel üretimdir. Atatürk’e hediye edilen Cadillac’ı Atatürk, 1936-1938 yılları arasında kullanmıştır. Şu anda Anıtkabir’de sergilenen söz konusu araba, zamanının motor gücü bakımından en güçlü otomobillerinden biriydi. Cadillac’ın Anıtkabir’deki salonda ziyaretçiler tarafından en çok ilgi gören tarafı ise saatinin 09:05’e ayarlanmış olmasıdır.

Atatürk’ün Lincoln Marka Arabaları

Atatürk’ün 2 adet Lincoln arabası vardı. Bu otomobiller, Lincoln K serisidir ve Lincoln’ün tek Cabriolet versiyonudur. Arabalar 1934 model olup 1935 ile 1938 yılları arasında kullanılmıştır. Genelde tören arabası olarak görülmüş ve bu işlerde tercih edilmişlerdir. Arabaların o dönem için en dikkat çeken yanı ise zırhlı olmalarıdır. Aynı Cadillac gibi bu arabalar da Anıtkabir’de sergilenmektedir. Teknik özellik olarak, stromberg karbüratörlü, 6.8 litrelik, 150 beygir gücünde motoru ve 3 ileri manuel şanzımana sahip.


Otomobil Markaları Ne Zaman ve Nerede Kuruldu?


Atatürk’ün Mercedes Marka Arabası

Atatürk’ün arabaları dendiğinde akla Cadillac ve Lincoln arabaları gelir. Mercedes marka otomobili çok bilinmez. Atatürk’ün kullandığı bu otomobil, Mercedes’in Sindelfingen modelidir. Bu model yalnızca 1924 ile 1929 yılları arasında üretilmiştir. Söz konusu otomobil, aynı zamanda Atatürk’ün ilk arabası olma özelliğine sahiptir.

Atatürk’ün Motosikleti

Yine çok konuşulmayan ve bilinmeyen bir başka araç da motosikletidir. 1931 model olan motosiklet, kendisine 1934 yılında hediye edilmiştir. En önemli özelliği dünyadaki ilk motosikletlerden biri olmasıdır. Atatürk son yıllarında halk içinde dolaşmak için bu motosikleti kullanmıştır.

Atatürk’ün Arabaları ve Anıtkabir

Atatürk’ün arabaları şu anda Anıtkabir’de sergilenmektedir. Anıtkabir’i gezdiğinizde Atatürk’ün arabalarını Atatürk’ün Araba Koleksiyonu adlı salonda görebilirsiniz. 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.