1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. OSD Başkanı Yenigün’den Acil Eylem Planı Çağrısı

OSD Başkanı Yenigün’den Acil Eylem Planı Çağrısı

Doğalgaz ve elektrik kesintileri, tüm sanayi kuruluşları gibi ihracatın lokomotif sektörü otomotivde de alarm zillerinin çalmasına yol açtı. Yaşananların, otomotiv sanayisinin üretimi ve ihracatı üzerinde olumsuz etki yaratacak beklenmedik bir gelişme olduğunu vurgulayan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, acil eylem planı çağrısında bulundu.

Abone Ol google-news

Benzin Fiyatlarına İndirim Bekleniyor

OSD Başkanı Yenigün’den acil eylem planı çağrısı

İran’ın geçtiğimiz hafta Türkiye’ye gaz akışını 10 gün süre ile durdurması, sanayi kuruluşlarına verilen doğalgazda yüzde 40 oranında kesintiye gidilmesi sonucunu doğurdu. Doğalgaz tedarikindeki sıkıntıya bağlı olarak, doğalgazdan elektrik üreten santrallerin üretiminin sekteye uğraması ise, Organize Sanayi Bölgeleri’nde (OSB) elektrik kesintilerine gidilmesine yol açtı.

OSD Başkanı Yenigün'den Acil Eylem Planı Çağrısı

Gelişmeler, yerli sanayinin diğer kolları gibi, Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 13’ünü sırtlayarak en fazla ihracat yapan sektör olan otomotivde de alarm zillerinin çalmasına neden oldu. Çoğunlukla İstanbul, Bursa, Kocaeli ve Sakarya gibi kentlerde üretim yapan otomotiv sanayisinde fabrikalarda üretime ara verilmesi gündeme gelirken, sektörün krizden çıkış yollarını arama süreci de devam ediyor.

‘ÜRETİM VE İHRACATTA OLUMSUZ ETKİ YARATACAK’

OSD Başkanı Yenigün'den Acil Eylem Planı Çağrısı

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, doğalgaz kısıntısı ve beraberinde gündeme gelen elektrik kesintisi uygulamalarının, otomotiv sanayisinin Ocak ayı üretimi ve ihracatı üzerinde olumsuz etki yaratacak beklenmedik bir gelişme olduğunu bildirdi.

Yenigün, “İçinde bulunduğumuz hassas durumun bir acil eylem planı çerçevesinde, stratejik sanayi kolları ve ihracat etkisi gözetilerek yönetilmesi, ülkemiz ekonomisi açısından büyük önem taşıyor” dedi.

Krizin çözümü için önerilerini sıralayan OSD Başkanı, “Enerji kısıtlamalarının ülkemizin ihracat lideri konumundaki otomotiv sanayiinin faaliyetlerine etkisini en aza indirgemek için ana ve tedarik sanayiinin bir bütün olarak ele alınması, sanayinin tüm paydaşlarına eş zamanlı ve mümkün olduğunca az günü kapsayacak şekilde kesinti uygulanması en büyük beklentimiz” ifadelerini kullandı.


Türkiye’de 2022 Yılı En Ucuz Sıfır Otomobilleri Belli Oldu


Önceden bilgilendirmenin önemini de vurgulayan Yenigün, “Bu süreçte, üretim planlarının verimliliği için değer zincirindeki bütün paydaşların koordinasyonun kritik öneme haiz olduğu mutlaka göz önüne alınmalı. Bir başka önemli husus ise üretimi etkileyecek gelişmeler gündeme geldiğinde uygulamaya hazırlık yapılabilmesi adına mümkün olduğunca önceden bilgilendirme yapılması otomotiv sanayiinin sürece uyum sağlamasına imkan sağlayacaktır” diye konuştu. 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.