1. Anasayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Otomobil fiyatları düşmeye devam edecek mi?

Otomobil fiyatları düşmeye devam edecek mi?

Arabam.com, otomobil fiyatları konusunda tüketici beklenti ve davranışlarını analiz etmek amacıyla 37.413 kişinin katıldığı anketi paylaştı.

Abone Ol google-news

Nisan Ayında Trafiğe Kaydı Yapılan Araç Sayısı Açıklandı

2020 yılı otomotiv sektöründe fiyatların oldukça yükseldiği bir yıl oldu. Otomobil fiyatları ilk kez Aralık ayında düşüş olsa da yıl içinde artan fiyatların yanında araba almayı bekleyenler için yeterli olmadı.

Otomobil Fiyatları Düşmeye Devam Edecek mi?

Otomobil fiyatları düşmeye devam edecek mi?

Geride bıraktığımız 2020 yılında artan otomobil fiyatları, 2021 yılında hangi yönde ilerleyecek? Konu hakkında tüketiciler ne düşünüyor? Arabam.com, tüketici beklenti ve davranışlarını analiz etmek amacıyla 37.413 kişinin katıldığı anket verilerini derleyerek sektöre ışık tutacak istatistikleri paylaştı. Ankete katılan tüketicilerin yüzde 53’ü otomobil fiyatlarının düşmeye devam edeceğini düşünüyor. Yüzde 47’si ise fiyatların düşmeyeceğini düşünüyor. Anket oranlarının birbirine yakın olmasından da anlayacağımız üzere, görüşlerin birbirine yakın olması tüketicinin kararsız olduğu izlenimi veriyor.

Bu düşüş sizi araç almaya teşvik ediyor mu? sorusuna tüketici otomobil fiyatlarının düşmesi yüzde 56,1 oranında otomobil almaya teşvik ediyor. Yüzde 43,9 oranında ise fiyatların düşmesi araç almaya teşvik etmiyor.

Sıfır araç kampanyaları dikkatinizi çekiyor mu? sorusuna ise tüketicilerin yüzde 43,1’inin dikkatini çekiyor. Yüzde 56,9’unun dikkatini çekmiyor.

Sıfır araç kampanyalarından hangisi ilginizi çekiyor? sorusuna tüketicilerin yüzde 41,9’u faiz oranı ile ilgili kampanyalar, yüzde 36,5’i nakit alım desteği kampanyaları, yüzde 17,9’u takas kampanyaları ve yüzde 3,6’sı diğer cevabı veriyor.

Yapılan anketle ilgili görüşlerini dile getiren arabam.com Pazarlama Direktörü Dr. Naim Çetintürk, “Düzenli bir şekilde yaptığımız saha araştırmaları ile tüketicilerin nabzını tutmaya devam ediyoruz. Yaşadığımız fiyat değişimlerinin tüketici talebine ve tercihlerine olan etkisini ölçtüğümüz bu araştırma sonuçları bize Kasım ayından beri yaşanan durgunluğun düşen fiyatların da etkisi ile hem sıfır hem de ikinci ele olan ilgiyi yavaş yavaş tekrar artırmaya başladığını, ancak alıcıların fiyat seviyelerine temkinli yaklaştıklarını, özellikle sıfır otomobil almayı düşünenlerin araç finansmanı konusundaki destekler ve teşviklerle daha çok ilgilendiklerini gösteriyor.

Anket sonuçlarına göre tüketicilerin fiyatlardaki düşüşün devam etmesi yönündeki kararsız tutumu, son haftalarda yaşadığımız durgunluğu açıklar nitelikte. Alıcı ve satıcıların değişen fiyatları içselleştirmesi sonrası pazardaki hareketliliğin biraz daha artmasını beklemek mümkün olabilir” şeklinde konuştu.

Güncel Otomobil Fiyatlarını ve Kampanyalarına Buradan Ulaşabilirsiniz.

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.