1. Anasayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Otomobil Fiyatlarında İndirim Olacak Mı?

Otomobil Fiyatlarında İndirim Olacak Mı?

Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ali Bilaloğlu, otomobil fiyatlarında düşüş yaşanıp yaşanmayacağı, sektördeki stokçuluk soruşturmaları, yeni yıl beklentileri ve 2022’de Türkiye’de satışa sunacakları yeni modeller gibi hem sektörü hem de tüketiciyi yakından ilgilendiren birçok farklı konuda açıklamalarda bulundu.

Abone Ol google-news

Renault’un Rusya’daki Varlıkları Rus Devletine Devredildi

Otomobil Fiyatlarında İndirim Olacak Mı?

Son zamanlarda çip krizi, araç bulma sorunu ve stokçuluk iddiaları ile gündeme gelen otomotiv sektörü, döviz kurlarındaki gerilemenin ardından ise tüketicinin fiyat indirimleri beklediği sektörlerden biri haline geldi. Bazı markaların geçtiğimiz hafta indirime gittiği sektörde, tüketici nezdinde diğer markalardan da benzer adımların atılması bekleniyor.

Otomobil Fiyatlarında İndirim Olacak Mı

Habertürk’e konuşan Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ali Bilaloğlu, otomobil fiyatlarında düşüş yaşanıp yaşanmayacağı, sektördeki stokçuluk soruşturmaları, yeni yıl beklentileri ve 2022’de Türkiye’de satışa sunacakları modeller gibi hem sektörü hem de tüketiciyi yakından ilgilendiren birçok farklı konuda açıklamalarda bulundu.

‘MARKALAR KENDİ POLİTİKALARINA GÖRE FİYATLARI İNDİRECEK’

Sözlerine fiyatlardaki son duruma değinerek başlayan Ali Bilaloğlu, otomotiv sektörünün döviz kurlarına bağlı bir sektör olduğunu belirtti. Bilaloğlu, “İster üretici olun ister ithalatçı, otomotiv sektörü döviz kurlarına doğrudan endekslidir. İthalatçılar yüzde 100 dövize endekslidir, üreticiler de yerlilik oranı kadar dövizden bağımsızdır. Bundan dolayı, döviz kurları artarken, her marka kendi stratejisi ve stok durumuna göre modelleri içinde farklı fiyat politikaları uygular” dedi.

Son aylarda markaların fiyatlarını dövizdeki artışın altında artırdığını kaydeden Bilaloğlu, “Hiç bir markanın dövizdeki artışı doğrudan fiyatlarına yansıtmadığını görüyoruz. Eğer, bu olsaydı satışlar anında dururdu. Döviz düşerken de, markalar kendi stok politikasına fiyatları indirecektir. Bunun farklı yöntemleri var. Liste fiyatında indirim ve kampanya gibi. Döviz kurları yüzde 20-30 oranında artarken otomobil fiyatları aynı oranda artmıyorsa, döviz kurları gerilerken de fiyatların aynı oranda düşmeyeceği aşikar” ifadelerini kullandı.

‘VERGİ SİSTEMİ YAMALI BOHÇAYA DÖNDÜ, YENİ SİSTEM GEREKLİ’

Otomobil Fiyatlarında İndirim Olacak Mı

Bilindiği üzere, otomobillere uygulanan Özel Tüketim Vergisi’nde (ÖTV) son güncelleme Ağustos ayında yaşanmış, fakat o günden bu yana artan fiyatlar düşük vergi diliminde kalan otomobillerin vergi oranını da yükseltmişti. Sonuç olarak, pazarın tamamına yakını yüzde 80 ve üzeri ÖTV oranlarına sahip otomobiller oluşur hale geldi. Gelinen noktada, ÖTV’de yeni bir güncelleme beklentisini sorduğumuz Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu, vergi sisteminin değişmesi gerektiğini söyledi.

ÖTV sisteminin hem motor hacmine hem de fiyat baremine bağlı olduğun vurgulayan Bilaloğlu, “Otomobildeki fiyat artışları iki unsurdan oluşuyor, bunlar aracın net bedeli ve vergi dilimidir. Dolayısı ile en düşük vergi diliminde olan bir araca 1 TL zam geldiğinde, bu aracın vergi dilimi yükseliyor ve aracın fiyatı da yüzde 20 kadar artabiliyor. O yüzden fiyat artışlarını net bedel üzerinden incelemek gerekir. Fiyatlardaki ana artışlar vergi dilimlerinin değişimden kaynaklı” dedi.

2022 Model Toyota Corolla Yeni Özellikleriyle Satışa Sunuluyor

Bilaloğlu, mevcut ÖTV sisteminin güncelliğini yitirdiğini belirterek, “ÖTV’de çağdaş, çevreci, adaletli bir sistemin artık devreye girmesi elzem. Mevcut sistem, Türkiye Gümrük Birliği’ne girdiğinde tasarlanmıştı. Vergi sistemi, yıllar içinde ek yapa yapa adeta yamalı bohça haline geldi. O günlerde elektrikli araçlar yoktu, emisyon değerleri bu kadar hassas ölçülmüyordu. Bugünkü teknolojik gerçekler, çevre konusunda gelinen nokta ve devletin çıkarlarını gözeterek, daha sağlıklı, daha çağdaş ve geleceği tasarlayabilen bir vergi sistemine geçmemiz gerekli” görüşünü paylaştı.

‘PAZARIN SEYRİ STABİLİTENİN DEVAMINA BAĞLI

Otomobil Fiyatlarında İndirim Olacak Mı

Türkiye otomotiv pazarının ise 2021’i 750-800 bin adet aralığında kapatacağını kaydeden Ali Bilaloğlu, 2022 beklentileri ile ilgili olarak da belirsizliğe işaret etti.

Otomotiv pazarının birkaç faktöre bağlı olarak geliştiğini belirten Bilaloğlu, “Bunlar araç fiyatları, kredi faiz oranları ve ülkenin büyüme oranlarıdır. Faiz oranları aylık yüzde 1 civarında olduğunda, ekonomi de belirli bir büyümeye gelirse, o zaman otomotiv pazarı da büyüyor. Bu rakamları şu an için öngörmek zor. Son atılan ekonomik önlem adımları ile daha stabil bir ortama giriyoruz, bunun biraz oturması lazım. Stabil ortam devam ederse, 2022 yılında otomotiv pazarı 2021’in biraz altında kalacak şekilde gelişir. Fakat, volatilite son 6 hafta olduğu gibi devam ederse o zaman pazar 2022’de 500 bin adetlerin altına inebilir” görüşünü paylaştı.

‘FAİZ İNDİRİMLERİ OTOMOTİVE YANSIMADI’

Türkiye'deki En Popüler Otomobillerin Güncel Fiyatları

Merkez Bankası’nın faiz indirimleri ile ilgili de görüş bildiren Bilaloğlu, “Faiz indirimleri tüketici ve bireysel kredilere yansımadı. Ayrıca, bir süredir bireysel müşterilerde araç fatura bedeline bağlı kullanılabilecek kredi üst limitleri tanımlı. Hal böyleyken, kredi kullanım oranı sınırlı kalıyor. 2 sene öncesine kadar araç satın alımlarında kredi kullanım oranı yüzde 55 iken, bu oran şuan yüzde 20’lere düştü” dedi.

OYDER Başkanı Turgay Mersin’den ÖTV Matrah Açıklaması

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK), taşıt kredilerinde belirlediği vade sürelerinde bir değişim beklemediğini de kaydeden Doğuş Otomotiv CEO’su, “Konuyu makro ekonomik gerçekler ile değerlendirmek lazım. Devlet politikası olarak ithalatın coşmaması ve tüketicinin de aşırı borçlanmaması isteniyor. Buna saygı duyuyorum. O yüzden bu konuda önümüzdeki dönem yeni bir gelişme beklemiyorum” şeklinde konuştu.

‘SEKTÖR GENELİ STOKÇU OLARAK ALGILANMAMALI’

Kasım Ayında En Fazla Satan 2. El Otomobil Modelleri Açıklandı

Stokçuluk iddiaları ve soruşturmaları hakkında konuşan Bilaloğlu, şu açıklamada bulundu:

“Stokçuluk tanımı, kanunda yeri olan bir konu. Sektör genelinin stokçu olarak algılanması bizi üzüyor. Bunu yapan bir iki bayi olabilir, yetkililer bunu ortaya çıkaracak. Denetlemeler sonucu suç tespit edilirse ceza almaları lazım. Genel olarak, sektörde otomobil stokçuluğu ve bayilerin galeriler ile ortak çalışma durumu yok. Ne yazık ki bir iki bayinin yaptığı işler, tüm sektöre mal ediliyor. Zaten, gerek OEM’lerin, gerek bizlerin gerek devletin bayiler üzerinde yaptığı denetimler stokçuluk gibi gayri resmi işlere imkan bırakmıyor” dedi.

2022’DE KARAVAN MODELLER GELECEK

Otomotiv Bayiine Stokçuluk Cezası

Yeni yılda yaklaşık 15 yeni modeli Türkiye’ye getireceklerini kaydeden Bilaloğlu, “Karavanlarda ÖTV indirimine gidilmesi ile, biz de bu modellerimizi Türkiye’ye getireceğiz. California ve Grand California modellerini satışa sunacağız. Bu segment pandemi ile birlikte talep görmeye başladı. Bizde pazarı test edeceğiz” dedi.

Audi cephesinde A8, S3 Sportback/Sedan, RS3 Sportback/Sedan, E-Tron, E-Tron GT, E-Tron Sportback modellerini Türkiye’ye getireceklerini aktaran Bilaloğlu, VW’nin de Golf R, Taigo ve T-Cross modellerinin 2022’de satışa sunulacağını kaydetti. Bilaloğlu, elektrikli otomobiller için kurulu şarj istasyon sayısını 120’den 200’e çıkaracaklarını da bildirerek, “3 Porsche merkezi, batarya onarım hizmeti vermeye başlayacak. Şarj istasyonlarımızdan Volkswagen Grubu’nun tüm elektrikli otomobilleri faydalanabilecek” açıklamasında bulundu.

‘TOGG ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLERİN PAYINI ARTIRACAK’

TOGG'un Elektrik Şarj İstasyonlarına İlişkin Standartlar Belirlendi

Bilaloğlu, “Avrupa’da elektrikli otomobil alımlarında olduğu gibi destekler verilmezse, satışların artması zor. Verilecek destekleri maddi olmak zorunda değil. Örneğin, trafiğin yoğun olduğu bölgelerde bir şeridin elektrikli otomobillere ayrılması, ya da park sorunu olan bölgelerde elektrikli araçlara ayrılmış park yeri gibi kullanım kolaylığı sağlayan destekler de olabilir” dedi.

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.