1. Anasayfa
  2. Otomobil Teknik Bilgileri
  3. Otomobil Markalarının Amblemleri ve Anlamları

Otomobil Markalarının Amblemleri ve Anlamları

Günümüzde bir çok marka logosunun şekliyle tanınıyor. Peki ya otomobil markalarında bu durum nasıl? Otomobil markalarının amblemleri ve anlamları.

Abone Ol google-news

Sıfır Arabaya Muayene Ne Zaman Yaptırılır?

Otomobil Markalarının Amblemleri ve Anlamları

Her gün kullandığımız veya sokaklarda gördüğümüz her otomobilin üzerinde markasını temsil eden bir logo bulunuyor. Gördüğümüz bu otomobillerin marka logolarının ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

Alfa Romeo

alfa romeo ambleminin anlamı

Alfa Romeo adı Anonima Lombarda Fabbrica di Automobili kısaltması ve Nicola Romeo’nun soy isminden gelir. Alfa Romeo ambleminin anlamı ise Beyaz zemin üzerine kırmızı haç Milano şehrinin simgesidir ve Sforza Kalesi’nin kapısından alınmıştır. Taç giymiş, çocuk yutan engerek yılanı ise Haçlı Seferleri’nde başarısı övülen Visconti Ailesi’nin armasıdır.

Audi

Audi Ambleminin Anlamı

Şirketin geçmişi 1899 yılına ve August Horch’a dayanmaktadır. İlk Horch otomobili kendisi tarafından 1901 yılında tasarlanmıştı. 1910 yılında Horsche, şirket dışına atılmış ve kendi adını, eski ortaklarıyla olan anlaşmazlıklar nedeniyle yaptığı tasarımlarda kullanamayacak hale gelmişti. Eski Almancada anlamı “Dinle!” olan “Horch”, Latincede aynı anlama gelen Audi’yi kendi markası olarak kullanmaya başladı. 1932 yılında Audi, Auto Union’ı oluşturmak üzere Horch, DKW ve Wanderer şirketleri ile birleşti. Almanya’da birleşerek güç birliği oluşturan dört adet otomobil firmasını temsil eder.

BMW

bmw ambleminin anlamı

Açılım olarak Bayern Motor Werken ve sadece fabrikanın isminin baş harfleri verilmiş bir isme sahip. 1929 yılından bu yana uçak motoru üreten BMW, logosunda da bunu vurgulayıp aslında dönen bir pervane efektine başvurmuş oldu. Uçak motoru üretiminden otomobil üretimine geçen marka bu logoyu kullanmaya devam etti.

Bugatti

bugatti ambleminin anlamı

Bugatti markası, 1909 yılında kurulmuş olup, ismini firma kurucusu Ettore Bugatti’den almaktadır. Bugatti markasının kurulma sebebi, yüksek performanslı araçlar üretmektir. Bugatti logosunda 60 tane daire yer alır. Logonun ortasında marka ismi yazar. Marka isminin üstünde ise kurucu adının (Ettore Bugatti) baş harfleri yer alır. Kırmızı ovalin kenarındaki 60 noktanın ise Bugatti’nin conta eksikliği nedeniyle motorunda kullanılan emniyet tellerini temsil ettiği iddia ediliyor.

Chevrolet

Chevrolet Ambleminin Anlamı

Markanın logosu hakkında ortaya çıkan iddialardan biri, Chevrolet’nin ortak kurucularından William C. Durant’in Paris’te bir otelde gördüğü bir duvar kağıdı tasarımından ilham aldığı iddia ediliyor. Kanıtlanmamış bir diğer iddia ise Chevrolet logosunun bir rafine yakıt markası olan Coalettes adlı firmanın logosundan esinlenildiği yönünde.

Citroen

citroen ambleminin anlamı

Citroen ambleminde kullanılan Fransızların çift açılı çavuş simgesi, daha önce başka bir Citroën ürünü olan dişli çarklarda kullanılıyordu. 1919 yılında araba yapımına başlayan Fransızlar, ürettikleri ilk arabalarında da çift açılı amblemi kullanmayı uygun bulmuşlar.

Ferrari

ferrari ambleminin anlamı

Logonun üst tarafında İtalya bayrağı yer alırken, fontu oluşturan sarı renk ise Modena şehrinin rengi. “SF” (Scuderia Ferrari) harfleri de logodaki yerini almış. Logoda en dikkat çeken şahlanan siyah atı hikayesine gelirsek: 1. Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybeden bir pilotun annesi olan Kontes Paolina’nın Enzo Ferrari’ye oğlunun uçağı üzerindeki şaha kalkan at figürünü arabalarında kullanmasını ve bunun ona iyi şans getireceğini söyler. Ferrari de pilotun annesinin sözünü dinleyerek, şaha kalkan siyah atı logosunda kullanmaya başlar. Logoda siyah bir at kullanılmasın sebebi ise kahraman pilot için bir yas sembolü niteliğinde olması.

Fiat

Fiat, 1899 yılında Giovanni Agnelli tarafından Torino’da kuruldu. Şirket ismini Torino İtalyan Otomobil Fabrikası anlamına gelen “Fabbrica Italiana Automobili Torino” kelimelerinin baş harflerinden alıyor.

Ford

ford ambleminin anlamı

Ford ismini Henry Ford’dan alıyor. Logo şirketin kurucusu Henry Ford’un imzası. 1930’ların ortasında geçici bir süreliğine Köln Katedrali yer alsa da Ford’un amblemi 1903 yılından bu yana kullanılıyor.

Hyundai

Hyundai Ambleminin Anlamı

Hyundai’nin logosu her ne kadar italik yazılmış bir ‘H’ harfi gbi görünse de gizli bir anlam içeriyor. Logo aslında üretici ve tüketici arasında güveni gösteren iki kişinin tokalaşmasını simgeliyor.

Honda

Honda logosu, markanın rozeti olarak görünen büyük bir “H” harfidir. “H”, Soichiro Honda’nın soyadının ilk harfidir.

Jaguar

jaguar ambleminin anlamı

2.Dünya Savaşı’ndan önce SS Cars olarak bilinen marka, daha sonra zarafet ve sürekli ileri hareketi simgeleyen Jaguar’ı kendine yeni isim olarak seçmiş.

Koenigsegg

Koenigsegg ambleminin anlamı

Markanın ismi şirketin kurucusu olan Christian von Koenigsegg Alman kökenli bir soysimine sahip. ‘Von’ genellikle asalet simgesi olarak kullanılır ve von Koenigsegg de geçmişini Alman-Roma imparatorluğu şövalyelerine kadar dayandırdı. Markasının altın ve kırmızı renkli eşkenar dörtgen şekilli rozeti eski aile armasını stilize edilmiş hali.

Lamborghini

Lamborghini Ambleminin Anlamı

Lamborghini’nin logosu, şirketin kurucusu olan Ferruccio Lamborghini’nin burcu olan boğadan esinlenerek oluşturuldu. Ayrıca, Ferruccio’nun boğa güreşine olan tutkusunun da logonun şeklinde etkili olduğuna inanılıyor.

Lotus

lotus ambleminin anlamı

Logosunda bulunan birbiri içine geçmiş A C B ve C harfleri yaratıcısının baş harfleridir. Sarı yuvarlak güneşi, yeşil renk ise ingiliz yarış arabalarının uluslararası rengini temsil etmektedir. Lotus isminin ise çiçek ismi olan Lotus’dan geldiği düşünülmektedir.

Maserati

maserati ambleminin anlamı

Maserati kardeşlerin doğduğu Bologna’da bulunan fıskiyeli havuz logoya ilham vermiş. Neptün’ün deprem, fırtına ve atların tanrısı olmasından da etkilenen kardeşler, üçlü çatallı mızrağı da kendilerine logo olarak seçmiş.

Mazda

mazda ambleminin anlamı

Mazda logosundaki yuvarlak form güneşi simgelerken, M harfi ise Mazda’yı ifade ediyor. Amblem aynı zamanda kanatlarını açmış özgürlüğü simgeleyen bir kuş olarak da algılanıyor.

McLaren

McLaren Ambleminin Anlamı

McLaren’in orijinal logosu, markanın kurucusu olan Bruce McLaren’in memleketi olan Yeni Zelanda’daki Kivi kuşlarını simgeliyordu. 1980’lerde F1 ekibinin ana sponsorlarından olan Marlboro’ya da göndermede bulunan çift köşeli şeritlerden oluşan yeni bir tasarıma geçildi. 1997 yılında ise farklı tasarımlı tek bir köşeli şerit markanın yeni logosu olmuştu. Daha sonra ise günümüzdeki halini aldı.

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz Ambleminin Anlamı

Mercedes-Benz’in kurucusu Karl Benz, motor fabrikası Deutz ve Köln manzaralı evinin tepesine bir yıldız amblemi koymuş ve eşine yazdığı mektupta, bu yıldızın bir gün başarıyı ve gücü temsil edeceğinden bahsetmiş. Alman markanın üç noktalı ilk logosu 1909 yılında kara, deniz ve hava hakimiyetinin göstergesi olarak tasarlanmış. Zaman içerisinde değişime uğrayan logo aslen 1900 yılında Gottlieb Daimler’in bir yıldız çizmesiyle başlıyor.

Mitsubishi

Mitsubishi ambleminin anlamı

1870’lerde Mitsubishi’nin öncüsü olan Tsukumo Shokai adlı deniz taşımacılığı şirketi, gemilerinin bayraklarında üçgen şeklinde su kestanesi simgesi kullanıyordu. Mitsubishi’nin günümüzde kullandığı üç elmaslı simge, bu simgeden doğmuştur. Logo, Tsukumo Shokai’nin kurucusu olan Yataro Iwasaki’nin üzerinde üç katlı kestane bulunan aile armasından ve Tosa Klanı’na bağlı Yamanouchi ailesinin üzerinde üç yapraklı meşe bulunan armasından türetilmiştir. Kayıtlara göre Mitsubishi şirket adı daha sonra ortaya çıkmıştır.

Nissan

nissan ambleminin anlamı

1934 yılında Jidosha-Seizo co. ve Nihon Sangyo Co.ltd. şirketlerinin birleşmesiyle 2 şirketin Japonca’daki kısaltması ile Ni-san kelimesi oluşur. Aynı yıl şirket Nissan Jidōsha Kabushiki Gaisha (Nissan Motor Şirketi) adını alır.

Opel

opel ambleminin anlamı

Markanın kurucusu Adam Opel işe otomobil değil dikiş makinesi üreterek başlamıştır. Başlangıçta logo bir zeplin olarak tasarlanmış ancak günümüze kadar ulaşan şimşek figürü, hızı simgelediği için markanın logosuna yerleşmiş durumda.

Peugeot

peugeot ambleminin anlamı

Şirketin otomobil üretmeye başlamasından çok önce 1847 yıllarında kullanılmaya başlanan aslan figürü, Peugeot ürünlerinin yüksek kalitesini anlatmak için seçilmiş. 1923 yılında Peugeot markalı otomobillerde sadece aslan kafası olarak gördüğümüz logo, ilerleyen yıllarda yavaşça gelişerek şimdiki halini almış.

Porsche

Porsche Ambleminin Anlamı

Porsche’nin amblemindeki siyah at, Almanya’nın Stuttgart şehrinin armasından gelirken, geyik boynuzu ile kırmızı-siyah çizgiler ise Almanya’nın Württemberg köyünün flamasından alıntı olarak eklenmiştir.

Renault

renault ambleminin anlamı

Renault’un ilk amblemi aslında yuvarlak formluydu ancak 1923 yılı ile birlikte ünlü elmas formuna bürünmüş. Yıllar içinde markanın ismi de kaldırılarak elmas formlu logonun daha ön plana çıkması tasarlanmış. Aynı zamanda logo ters çevrildiğinde de geometrik formunu koruyor; bu durumun aynı zamanda modernliği simgelediği belirtiliyor.

Rolls-Royce

Rolls-Royce Ambleminin Anlamı

Üst üste geçmiş iki “R” harfinden oluşan amblem Rolls-Royce’un baş harflerini simgeliyor. Kaputun üzerinde yer alan “Spirit of Ecstasy” (Coşkunun Ruhu) adlı heykelciğin ise otomobilin ruhunu, sessiz ve gizemli bir şekilde yansıttığı ifade ediliyor.

SAAB

Saab Ambleminin Anlamı

Saab’ın logosunda, bir kartal başı yer alıyor. Bu kartal, Saab’ın köklerinin de bulunduğu Güney İsveç’teki Skane kentinin eski flamasından alınmış.

Seat

Seat, 90’lı yıllarda Volkswagen ile birleşmesinin ardından, VW amblemi üzerine prestij, dinamiklik ve ilericiliği simgeleyen büyük S harfini yerleştirdi.

Skoda

skoda ambleminin anlamı

Skoda’nın daire içindeki kanatlı oku, hayal etmeyi, özen göstermeyi, hız ve ilerlemeyi sembolize ediyor. Firma, kullandığı amblemle, bütün arabaların bu vasıflara sahip olduğunu göstermek istiyor.

Smart

Smart Ambleminin Anlamı

Logodaki ‘C’ kompakt boyutları simgelerken, sarı ok ise ilerlemeyi ifade ediyor.

Ssangyong

SsangYong Ambleminin Anlamı

SsangYong. Güney Koreli otomobil üreticisinin ismi, ‘ikiz ejder’ anlamına gelir.

Subaru

Subaru Ambleminin Anlamı

Subaru’nun amblemi, 6 Japon araba üreticisinin birleşmesi ile ortaya çıktı. Oval içindeki 6 yıldız, bir araya gelen firmaları sembolize ediyor. Subaru, Fuji Heavy Industries tarafından 1953 yılında kurulan Japon otomobil üreticisi.

Tesla

tesla ambleminin anlamı

Markanın ismi alternatif akımı bulan Nikola Tesla’dan geliyor. Logoda yer alan stilize edilmiş T harfinin dik kısmı rotor direğini ve bunun üzerine eğri çizgi ise sabit bobinin bir kısmını temsil ederek, elektrik motorunun kesitini bizlere gösteriyor.

Toyota

Toyota Ambleminin Anlamı

Toyoda, Japoncada “bereketli pirinç tarlası” anlamındadır. 3 elipsten yapılmış amblem Toyota’nın geleceğe yönelik kararlılığını gösterir. İlk elips Toyota sahibini, ikinci elips Toyota’yı iki elipsi çevreleyen üçüncü elips ise Toyota teknolojisi ve yeniliğinin sınırsız olanaklarını ve yaratıcı ruhunu simgeler. Hepsi bir araya geldiğinde ise şirketin baş harfi olan ‘T’yi oluşturuyor. Her bir halkanın farklı kalınlıkta olması Japonya’nın hat sanatı ve kültürüne göndermede bulunuyor.

Volkswagen

volkswagen ambleminin anlamı

Wolfsburg merkezli şirket kurulduğu ilk andan itibaren “Halkın otomobili” mantığıyla modeller üretti. Volkswagen ismi ise halkın otomobili anlamına geliyor ve logosundaki W harfi de herkesin düşündüğünün aksine “wagen” i simgelemek yerine Wolfsburg’u simgeliyor.

Volvo

volvo ambleminin anlamı

Volvo Latince Yuvarlanıyorum anlamına gelmektedir. Simgelerindeki yuvarlak ve ok simyadaki 7 metalden biri olan demiri ve sağlamlığı simgeler. İsimle logo birleştirildiğinde devinimdeki sağlamlık anlamı ortaya çıkar.

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.