1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Otomobilde ÖTV Düzenlemesi: Yeni ÖTV Oranları Yayınlandı

Otomobilde ÖTV Düzenlemesi: Yeni ÖTV Oranları Yayınlandı

Bu gece Resmi Gazete’de yayınlanan düzenleme ile otomobillerin ÖTV’lendirme sistemi değişti. Matrahlar arttırıldı. Bazı modeller üst vergi diliminden alt vergi dilimine düşecek. Yeni ÖTV oranları:

Abone Ol google-news

Mercedes-Benz, Manuel Vitesli Araç Üretimine Son Vereceği Tarihi Açıkladı

Otomobilde ÖTV Düzenlemesi: Yeni ÖTV Oranları Yayınlandı

Otomobilde ÖTV Düzenlemesi: Yeni ÖTV oranları yayınlandı. Resmi Gazete’de yayınlanan düzenleme ile motor hacmi 1.6’yı geçmeyen otomobillerin ÖTV matrahı arttırıldı. ÖTV matrahında yapılan değişiklik sayesinde bazı modeller bir alt ÖTV dilimine düştü. Bu nedenle bazı modellere indirim gelecek. Matrah değişikliği haricinde ÖTV oranlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı.

ÖTV Matrahı Düzenlemesi

Otomobilde ÖTV Düzenlemesi: Yeni ÖTV Oranları Yayınlandı

Daha önce motor silindir hacmi 1600 cm3 altındaki ve vergisiz fiyatı 85 bin TL’nin altındaki otomobillerden yüzde 45 ÖTV, 85 bin TL ile 130 bin TL arasındaki otomobillerden yüzde 50 ÖTV ve 130 bin TL üstündeki otomobillerden yüzde 80 ÖTV alınıyordu. Bugün yürürlüğe giren matrah düzenlemesiyle birlikte vergisiz fiyatı 92 bin TL’nin altındaki otomobillerden yüzde 45 ÖTV, 92 bin TL ile 150 bin TL arasındaki otomobillerden yüzde 50 ÖTV ve 150 bin TL’nin üstündeki otomobillerden yüzde 80 ÖTV alınacak.

Nöbetçi Noter Uygulamasının Başlamasıyla Araç Satışları Hızlandı


Vergisiz fiyatı 85 bin ile 92 bin TL arasındaki otomobillerin ÖTV oranında yüzde 5’lik indirim, vergisiz fiyatı 130 bin TL ile 150 bin TL arasındaki otomobillerde ise yüzde 30 oranında ÖTV indirimi yapılmış oldu. Vergisiz fiyatı dilimlerin dışında kalan otomobillerin ÖTV’sinde herhangi bir artış veya azalış olmayacak. Örneğin düne kadar vergi dahil satış fiyatı 230 bin TL ile 316 bin TL arasında olan otomobillerin ÖTV’si yüzde 80’den yüzde 50’ye düşecek. ÖTV’deki indirim sayesinde tüketiciye yaklaşık yüzde 20 oranında indirim yansıtılacak.

Elektrikli motoru 50 kW’ı geçip motor silindir hacmi 1800 cm3’ü geçmeyen hibrit otomobillerin matrahında da değişiklik yapıldı. Yüzde 45’lik ÖTV diliminin matrahı 85 bin TL’den 114 bin TL’ye, yüzde 50’lik ÖTV diliminin üst matrahı 135 bin TL’den 170 bin TL’ye yükseldi. Vergisiz fiyatı 170 bin TL’nin üstündeki otomobillerden yüzde 80 ÖTV alınmaya devam edilecek.

Otomobilde ÖTV Düzenlemesi: Yeni ÖTV Oranları Yayınlandı 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.