1. Anasayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Bakan Açıkladı: 2022’de Otomobillerde ÖTV İndirimi Olacak Mı?

Bakan Açıkladı: 2022’de Otomobillerde ÖTV İndirimi Olacak Mı?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Böylece en merak edilen konulardan biri olan “Otomobil ve beyaz eşyada ÖTV indirimi gelecek mi?” sorusu da yanıt buldu.

Abone Ol google-news

1991 Model Tofaş Rekor Fiyata Satıldı

Bakan Açıkladı: 2022’de Otomobillerde ÖTV İndirimi Olacak Mı?

2021 yılı, Türkiye otomotiv sektörü için zorlu bir yıl oldu. Döviz kurundan dolayı yükselen fiyatlara bir de ÖTV farkı eklenince zamlar korkunç seviyelere ulaştı. Öte yandan, çip krizi gibi nedenlerle araç bulunurluğunda ciddi sıkıntılar yaşandı. Sektör temsilcileri ve tüketiciler, 2022 yılına umutla bakmak adına ÖTV indirimi istiyor. Aynı durum beyaz eşyalarda da geçerli. Peki önümüzdeki dönemde otomobil ve beyaz eşyalara ÖTV indirimi gelecek mi?

Otomobillerde ÖTV İndirimi Olacak Mı?

Bu konuda en net yanıt, katıldığı bir yayında ekonomi gündemini değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den geldi.

ÖTV neden düşsün?

”Araç satışlarında düşme yok, araç kuyrukları, beyaz eşyada rekor satışlar var ÖTV neden düşsün. Akaryakıt fiyatları ile ilgili yeni bir düzenleme gelmiyor. Geçici olarak yapılan uygulamayı birileri sürekli uygulanmasını istiyor. Akaryakıtta eşel mobil uygulaması 2021’de uygulandı. Akaryakıt dolayısı ile zararı aracı olmayanlar neden üstlensin. Biz petrol üreticisi de değiliz doğalgaz üreticisi değiliz. 2032’te doğalgaz üreticisi olacağız. Türkiye doğalgazı dolar ile alıyor. 2022 yılında 55 milyar dolarlık ithalatımız var. Piyasa rahatlamış ve canlı, bu nedenle petrolde vergi indirimine gitmemi gerektirecek bir durum yok.


TOGG CEO’su, Yerli Otomobilin Ne Kadar Yerli Olduğunu Açıkladı


Buraya gelirken memurlar ve emekliler için rakamlar konusunda kimseden bir şey sorarak gelmedim. Bildiğim bir şey var bugüne kadar memur da emekli de enflasyona ezdirilmemiştir. Bu dönem de öyle olacak. Asgari ücretten kesilen verginin kaldırılmasıyla devlet 50 milyar liradan vazgeçti.” 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.