1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Akaryakıt Fiyatlarında Kura Bağlı İndirimler Artık Pompaya Değil ÖTV’ye Yansıyacak

Akaryakıt Fiyatlarında Kura Bağlı İndirimler Artık Pompaya Değil ÖTV’ye Yansıyacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla akaryakıt fiyatlarında yeni bir döneme giriliyor.

Abone Ol google-news

Benzin Fiyatlarına İndirim Bekleniyor

Akaryakıt Fiyatlarında Kura Bağlı İndirimler Artık Pompaya Değil ÖTV’ye Yansıyacak

Akaryakıt fiyatlarındaki artışların ÖTV’den otomatik şekilde karşılanarak, akaryakıtın pompa fiyatının sabit kalmasını sağlamaya yönelik sistem olarak tanımlanan ve 2019 yeniden uygulamaya konulan eşel mobil sistemi nedeniyle akaryakıt ürünlerinde ÖTV oranı, artan fiyatlar nedeniyle sıfırlanmıştı.

Akaryakıt Fiyatlarında Kura Bağlı İndirimler Artık Pompaya Değil ÖTV'ye Yansıyacak

ÖTV KARARI RESMİ GAZETE’DE

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ve ÖTV kanununa ekli (I) sayılı listenin (A) cetvelinde yer alan akaryakıt ürünlerinin ÖTV tutarlarının düzenlenmesine dair Cumhurbaşkanı kararına göre, söz konusu artış hiçbir şekilde 2 Nisan 2020 tarihli ÖTV turlarını geçmeyecek.

2 NİSAN 2020 TARİHİNİ GEÇMEYECEK

Uygulama, belirlenecek ÖTV tutarları her bir mal itibarıyla 2 Nisan 2020 tarihinde uygulanan ÖTV tutarlarına ulaştığında, bu tutarlara ulaşan her bir mal bakımından yürürlükten kalkmış sayılacak.

Otomobil Fiyatlarında Düşüş Yaşanacak Mı?

Eşel-mobil sisteminin Ocak-Ağustos döneminde enflasyonu düşürücü etkisi 1.42 puan doğrudan, 1.06 puan ise dolaylı olmak üzere toplamda 2.48 puan olarak hesaplanmakta.

Kaynak: Reuters

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.