1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Volkswagen’in Satışları Çip Kıtlığı Nedeniyle Yüzde 14 Düştü

Volkswagen’in Satışları Çip Kıtlığı Nedeniyle Yüzde 14 Düştü

Alman otomobil üreticisi Volkswagen (VW) Grubunun, en büyük pazarlarından Çin’deki araç satışları geçen yıl 2020’ye göre yüzde 14 azalarak 3,3 milyon adede geriledi.

Abone Ol google-news

Nissan 2021 Mali Yılında Kara Geçti

Volkswagen’in Satışları Çip Kıtlığı Nedeniyle Yüzde 14 Düştü

Volkswagen (VW) Grubunu Çin Üst Yöneticisi (CEO) Stephan Wollenstein’un yaptığı sunuma göre, Alman üretici, Çin’de elektrikli otomobil satış hedefine çip krizi, bölgesel Kovid-19 salgın kısıtlamaları ve tam elektrikli ID modellerinin piyasaya sürülmesindeki sorunlar nedeniyle ulaşamadı.

Volkswagen'in Satışları Çip Kıtlığı Nedeniyle Yüzde 14 Düştü

Geçen yıl en büyük pazarı Çin’de 80 bin ila 100 bin arasında elektrikli otomobil satmayı hedefleyen şirket, ancak 70 bin 625 araç satabildi. Sunuma göre, bünyesinde Scania, MAN, Lamborghini, Skoda, Audi, Porsche ve Bugatti gibi birçok markayı bulunduran VW Grubu’nun Çin genelindeki araç satışları, geçen yıl 2020’ye göre yüzde 14 azalarak 3,3 milyon adede geriledi. Alman üretici, Çin’de bu yıl elektrikli otomobil satışını en azından ikiye katlamayı ve genel satışlarını da yüzde 15 artırmayı (yaklaşık 500 bin adet) hedefliyor.


2022 Yılı Araç Muayene Fiyatları Belli Oldu! Zamlı TüvTürk Fiyat Listesi Açıklandı


Bu arada, e-hareketlilikte artan satış rakamları, Volkswagen’in Çin’deki yerli üreticilerle rekabet edebilmesi açısından önemini korurken, büyüyen pazara BYD ve Wuling gibi Çinli markaların hakim olması dikkati çekiyor. Ülkede bu alanda ilk 10’daki tek yabancı üretici olarak üçüncü sırada yer alan ABD merkezli Tesla bulunuyor. 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.