1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Sıfır Emisyonlu Yolcu Uçakları Geliyor!

Sıfır Emisyonlu Yolcu Uçakları Geliyor!

Bilim adamları laboratuvar ortamında Karbondioksiti jet yakıtına dönüştürüyor.

Abone Ol google-news

Benzin Fiyatlarına İndirim Bekleniyor

Sıfır Emisyonlu Yolcu Uçakları Geliyor

Bilim adamları Karbondioksiti jet yakıtına dönüştürüyor. Araştırmacılar, elektrikli uçakların ve alternatif yakıtların pratik olmadığı durumlarda hava yolculuğunun çevresel etkisini azaltmanın bir yolunu bulmuş olabilirler. Bilim insanları, laboratuvar ortamında karbondioksitten jet yakıtı üretmeyi başardılar. Bu işlem yolcu uçaklarını daha ucuz ve çevre dostu yapabilir. Sıfır Emisyonlu Yolcu Uçakları Geliyor.

Otomotiv sektöründe petrol türevli otomobillerin yerine artık yavaş yavaş elektrikli otomobiller geliyor. Oxford Üniversitesi bünyesinde çalışmalar yapan bilim adamları, geleneksel jetlerde kullanılan yakıtların yapısını değiştirerek, çevre kirliliğinin önüne geçmeyi amaçlıyorlar.

Hyundai, Robotik Şirketi Boston Dynamics’i Satın Aldı

Sıfır Emisyonlu Yolcu Uçakları Geliyor!

Limuzine Dönüştürülmüş Jet Gördünüz mü?

Bilim insanları, karbondioksitten yakıt elde edebilmek için, kimyanın en temel yanma reaksiyonunu tersine çevirdiler. Karbondioksiti jet uçaklarına güç sağlayabilecek sıvı bir yakıta dönüştürmek için sitrik asit, hidrojen ve bir demir-manganez-potasyum katalizörü karışımı kullanıldı. Bu işlemin hidrojen yakıtı dönüştürme işleminden daha ucuz olduğunu, ayrıca kullanılan malzemelerin kolaylıkla bulunabildiğini de belirtiyorlar.

Yapılan işlemler hakkında yapılan araştırmalara göre herhangi bir engel görülmüyor. Ayrıca bu yakıtın üretilmesi halinde havacılık sektöründe kullanılacak en uygun yakıt seçenekleri arasında yerini alacağa benziyor. Çünkü kullanılan uçakların birçoğunun elektrikli veya yakıt türünü değiştirmesi gerekiyordu. Eğer ki bu yakıt türü üretilirse daha çevre dostu uçaklar olacak.

Kaynak: https://www.webtekno.com/karbondioksitten-jet-yakiti-uretildi-h104035.html

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.