1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Skoda Üretimi Yıl Sonuna Kadar Önemli Ölçüde Azaltacak

Skoda Üretimi Yıl Sonuna Kadar Önemli Ölçüde Azaltacak

Çek otomobil üreticisi Skoda, 18 Ekim’den yıl sonuna kadar üç Çek fabrikasında da otomobil üretimini sınırlayacak veya tamamen durduracak. Şirket, küresel çip kıtlığı nedeniyle kararı aldı.

Abone Ol google-news

Mercedes-Benz, Manuel Vitesli Araç Üretimine Son Vereceği Tarihi Açıkladı

Skoda Üretimi Yıl Sonuna Kadar Önemli Ölçüde Azaltacak

Üretimin durması Çek ekonomisini ciddi şekilde etkileyebilir. Volkswagen Grubu’nun bir parçası olan Skoda Auto, Çek GSYİH’sına yaklaşık yüzde 5 katkıda bulunuyor ve ülkenin toplam ihracatının yüzde 9’unu oluşturuyor. Üretim daha önce de aynı nedenle Eylül ayında bir haftalığına askıya alınmıştı.

Skoda Üretimi

Skoda Auto‘nun iletişim sorumlusu Tomas Kotera, “Yarı iletken üretiminin 2022’nin ikinci yarısında kademeli olarak yeniden başlatılmasını bekliyoruz. Sarf malzemeleriyle ilgili tüm durum sakinleşmeli” dediKotera’ya göre, fabrika işçileri için iş ve tazminat güvencesi şirket için bir öncelik. Çalışanlar şu anda standart ücretlerinin yüzde 85’ini alıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki otomobil üreticileri, pandemi sonrası talep artışının ortasında yarı iletken çip eksikliği ile mücadele ediyor. Skoda, 2022’nin ikinci yarısında çip krizinin kademeli olarak sakinleşeceğini öngörüyor. 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.