1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Otomobil Satışlarında SUV Satışları Sedanları Geçti

Otomobil Satışlarında SUV Satışları Sedanları Geçti

Şehir içinde kullanımı trend haline gelen SUV otomobillerin satışı Türkiye’de ilk kez geçen ay sedan otomobilleri geçti. Yıl toplamında en çok tercih edilen gövde tipi sedan otomobiller olmasına karşın satış verileri, SUV ile sedan arasındaki makasın daraldığına işaret etti.

Abone Ol google-news

Benzine Bir Büyük Zam Daha Geldi! Fiyatı 24 TL’yi Geçti

Otomobil Satışlarında SUV Satışları Sedanları Geçti

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) verilerine göre, bu yılın eylül ayında otomobil ve hafif ticari araç satışları, 2020 yılı eylül ayına göre yüzde 36,9 azalarak 57 bin141 adet oldu.

Eylül ayında otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 39,1 azalarak 43 bin 408 olurken, hafif ticari araç satışları da yüzde 28,9 azalışla 13 bin 733 seviyesinde kaydedildi.

SUV Satışları

Türkiye otomobil pazarında geçen ay en çok tercih edilen gövde tipi 17 bin 68 satış ve toplam satışlardan yüzde 39,3 payla SUV otomobiller oldu. Böylece SUV otomobil satışları ilk kez sedan otomobil satışlarını geçti.

Satışlardan pay sıralamasında sedanı 11 bin 139 ve yüzde 25,7 payla hatchback (HB) otomobiller takip etti. Diğer yüzde 1,8’lik kısım ise “MPV, CDV, spor ve station wagon” gövde tiplerinden oluştu.

Bu yılın ocak-eylül dönemine bakıldığında en çok tercih edilen gövde tipi yüzde 40,1’le yine sedan otomobiller oldu.

2020’nin ocak-eylül dönemiyle bu yılın aynı dönemi kıyaslandığında, sedan otomobillerin payı yüzde 43,9’dan yüzde 40,1’e, hatchback gövde tipli otomobillerin payı da yüzde 24,1’den yüzde 22,9’a gerilerken, SUV’un payı yüzde 28,9’dan yüzde 34,9’a çıktı.


Otomobil Fiyatları Artacak! Renault CEO’su Nedenini Açıkladı


Öte yandan, 2022’nin sonunda banttan çıkarılması beklenen TOGG’un ilk modeli olan elektrikli C-SUV’un, Türkiye SUV pazarından pay alması ve SUV pazarını daha da büyütmesi bekleniyor.

Türkiye pazarından sonra Avrupa pazarına açılacak otomobilin, Avrupa pazarında da kendi segmentinde öne çıkan modellerden olacağı öngörülüyor. 

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.