1. Anasayfa
  2. Otomobil Teknik Bilgileri
  3. Termostat Nedir? Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır?

Termostat Nedir? Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır?

Termostat ısıtma soğutma sistemlerinde kullanılan, sıcaklığın istenilen değerde sabit kalmasını sağlayan bir parçadır. İlk çift metalli sıcaktan etkilenmiş olan termostat, 1726’da kullanılmıştır.

Abone Ol google-news

Motor Rektifiye Fiyatları 2022 – Motor Yenileme Nasıl Yapılır?

Termostat Nedir? Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır?

Termostat nedir: Termostat, sıcaklığı istenen ölçüde sabit tutabilen bir tür kontrol aracıdır. Sıcaklıktaki değişim, termostattaki duyarlı bir parçaya tesir ederek bunun elektrik veya basınç sinyali göndererek bir ısıtma veya soğutma sistemini kontrol etmesini sağlar. Termostat otomobil radyatörlerinde kullanılıyor.

Termostat Nedir? Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır?

İlk çift metalli sıcaktan etkilenmiş olan termostat, 1726’da saatin çeşitli sıcaklık şartlarında çalışması sırasında hassasiyetini korumak için kullanılmıştır. Termostat kelimesiyse 1830’da, çift metal şeridin sıcaklıkta farklı uzamadan dolayı bükülüp, ısıtma ve soğutma sistemlerini kontrol etmesinde ortaya atılmıştır. Değişik termostat türleri ortaya çıkmasına rağmen, geliştirilmiş çift metal şeritli termostatlar günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Diğer bir tür genleşme katsayısı düşük bir çubukla genleşme katsayısı yüksek bir tüpün birer uçlarının birleştirilmesinden meydana gelir. Tüpteki kısalma çubuğun serbest ucunun hareket edip, bir vanayı veya bir elektrik düğmesini kapatmasını sağlar. Değişik bir türse, kolay buharlaşan bir sıvının sıcaklığa bağlı olarak değişik basınç meydana getirmesiyle çalışır. Buzdolaplarındaki termostat bu tiptir.

Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır?

Otomobillerde bulunan termostatların arızalandığını araç kullanımı esnasında bazı belirtilerden anlayabiliriz. Bu belirtiler arasında:

  • Araç kaloriferi iyi bir şekilde ısıtmaması.
  • Termostat kapalı kalırsa araç hararet yapar.
  • Termostat açık kalırsa motor soğutma suyu sürekli devir daim yapacağı için 80 ile 90 derece olması gereken sıcaklık değeri 60 derecelere düşer.
  • Motor performansının düşmesi.
  • Gösterge panelindeki hararet göstergesinde ani değişimlerin olması.
  • Soğutması sıvısı kaçaklarının olması.

Aracınızda bu gibi belirtilerin oluşması durumunda uzman bir kişi tarafından arıza tespit edilmeli ve sorun giderilmelidir.. Termostatın arızalı olduğu tespit edildikten sonra değiştirilmelidir. Aksi halde otomobilin motor kısmında daha büyük arızaların oluşmasına neden olabilir.

Buradan “Son Dönemlerde Logosunu Değiştiren Otomobil Markaları”  inceleyebilirsiniz.

Buradan “Türkiye’de Satılan Elektrikli Araçların Fiyatları ve Menzilleri”  inceleyebilirsiniz.

Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.