1. Anasayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Toyota, Honda ve Volvo da üretimi durdurduklarını açıkladı

Toyota, Honda ve Volvo da üretimi durdurduklarını açıkladı

Koronavirüs kaynaklı olarak ortaya çıkan yarı iletken çip kıtlığı, otomotiv sektörünü derinden etkilemeye devam ediyor.

Abone Ol google-news

Rusya’da Faaliyetlerini Durduran Otomotiv Şirketleri

Toyota, Honda ve Volvo da üretimi durdurduklarını açıkladı

Otomobil üreticilerinin fabrikalarında üretimi durdurduklarına yönelik açıklamaları gelmeye devam ediyor. Otomotiv üreticilerinden General Motors, Ford Motor Nissan Motor, Oyak Renault ve Tofaş geçici olarak üretime ara vereceklerini açıklamışlardı. Mikroçip yetersizliği nedeniyle üç otomotiv üreticisi Toyota, Honda ve Volvo da geçici olarak üretimi durdurduklarını açıkladı.

Toyota, Honda ve Volvo da üretimi durdurduklarını açıkladı

Toyota ve Honda tarafından yapılan açıklamalarda, tedarik zinciri sorunlarının işlerini zorlaştırdığı belirtilirken zorlu hava koşulları, bağlantı noktalarında, limanlarda yaşanan sorunlar ve Covid-19‘un devam eden etkisinin küresel tedarik zincirlerini bozarak malzeme teminini etkilediğini belirttiler. Bunun üzerine Toyota ve Honda, plastik bileşenler, petrokimyasallar ve yarı iletkenler de dahil olmak üzere önemli tedariklerdeki aksaklıklar nedeniyle Kuzey Amerika’daki fabrikalarında üretimlerini durduracaklarını açıkladı.

Honda, fabrika borularının donması nedeniyle üretime ara veriyor

Honda, tedarik zinciri sorunlarının birleşimi nedeniyle önümüzdeki hafta ABD ve Kanada otomobil fabrikalarının çoğunda üretimi durduracağını söylerken parçaların teslimatını geciktiren durumun şiddetli hava koşulları ve limanların kitlenmesi olduğunu belirtti. Honda, soğuk hava sebebiyle bazı fabrikalarında boruların donduğunu bu nedenle fabrikaların üretim gerçekleştiremediğini bildirdi.

Honda, hangi fabrikaların üretimi durduracağını belirtmeden, kapatmanın ABD ve Kanada’daki beş otomobil fabrikasının çoğunda 22 ve 29 Mart’ta başlayacağını söyledi. Kapatma süresinin parça tedariğine bağlı olarak değişebileceğini söyleyen şirket, işçilere fabrikalarda başka işleri yerine getirmeleri için ödeme yapılmaya devam edileceğini aktardı.


Tofaş da çipteki tedarik sorunu nedeniyle üretime ara veriyor


Toyota, petrokimya kıtlığı nedeniyle üretime ara veriyor

Toyota tarafı ise yaptığı açıklamada, petrokimya kıtlığının fabrikasındaki üretim kesintisinden sorumlu olduğunu söyledi. Eksikliğin özellikle Camry ve Avalon sedanlarını ve RAV4 spor kullanım aracının hibrit versiyonunu üretildiği Kentucky fabrikasında ve Tacoma kamyonetinin üretildiği Meksika’da yaşandığının altını çizen Toyota, şu an için herhangi bir işçi çıkarma durumunun söz konusu olmadığını belirtti.

Volvo, çip kıtlığı nedeniyle üretime ara veriyor

Çinli otomotiv şirketi Geely’nin sahibi olduğu Volvo da yaptığı açıklamada, küresel bir çip kıtlığını gerekçe göstererek bu ay Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki fabrikalarında üretimlerin askıya alınacağını veya düzenleneceğini açıkladı. İsveçli otomobil üreticisi yaptığı açıklamada, “Yılın ikinci çeyreğinde durumun kritik hale gelmesini bekliyoruz. Bu nedenle, üretim üzerindeki etkisini en aza indirmek için önlemler almaya karar verdik” ifadelerini kullandı. Üç büyük otomobil üreticisinin açıkladığı sorunlar, otomotiv şirketlerinin son dönemde yaşadığı sorunların son yansımaları olarak görülüyor. Daha önce General Motors, Ford ve Nissan, çip kıtlığı nedeniyle üretim kesintileri olacağını veya tesislerin geçici olarak kapatılacağını duyurmuştu.


Video: 2022 Fiat Egea Cross Wagon Tanıtıldı
  • Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.